Міжнародна правозахисна організація Human Rights Watch (HRW) з’ясувала, що з грудня 2023 року російські окупанти, ймовірно, стратили принаймні 15 українських військовослужбовців під час спроби здатися в полон, а також можливо ще шістьох, які здавалися або вже здалися в полон.

Правозахисники підкреслюють, що ці події потребують ретельного розслідування як воєнних злочинів.

Про це йдеться в звіті HRW:

«Human Rights Watch провело дослідження трьох випадків ймовірної страти без суду та слідства щонайменше 12 українських військових, переглянувши та проаналізувавши відеозаписи з дронів, розміщені в соціальних мережах 2 та 27 грудня, а також 25 лютого 2024 року. У всіх цих випадках українські військовослужбовці демонстрували очевидний намір здатися в полон. Оскільки вони більше не брали участі в бойових діях, тобто вважалися особами, які вибули зі строю (hors de combat), відповідно до норм міжнародного гуманітарного права та законів війни вони не могли бути об’єктом атаки».

Правозахисники встановили місцезнаходження двох з трьох інцидентів, однак через відсутність точних геоданих на відеозаписах не вдалося точно визначити місце третього. Human Rights Watch також не зміг встановити, до якої сторони належав дрон, що знімав відео з місця подій.

Також у HRW перевірили четвертий випадок за допомогою аналізу ще одного відео, яке з’явилося в соціальних мережах 19 лютого. На відео двоє російських військових розстрілюють трьох беззбройних українських солдатів, які здалися в полон. Хоча власник сторінки, на якій було опубліковане відео, вказав місце інциденту, Human Rights Watch не зміг самостійно перевірити його достовірність.

У Human Rights Watch зазначили, що «схоже, випадки таких страт не є поодинокими».