Литва закликає Євросоюз запровадити санкції щодо патріарха Російської православної церкви Кіріла, який активно підтримує вбивства окупантів в Україні.

З такою заявою виступив міністр закордонних справ Литви Габріелюс Ландсбергіс, передає Delfi.

“Так. Є така пропозиція, тільки поки що проходять дискусії для досягнення взаємної угоди, тому остаточної відповіді поки немає, чи це буде введено”, – сказав міністр.

За його словами, влада Литви веде переговори щодо відокремлення Литовської православної церкви від Московської єпархії. Водночас він наголосив, що це питання самовизначеності громади.

“Дискусії та консультації відбуваються, я знаю про це (…)”, – сказав він.

Литовська православна церква є однією з дев’яти традиційних громад Литви. Вона перебуває під керівництвом Московського патріархату.

Нагадаємо, Ватикан вирішив скасувати зустріч Папи Римського Франциска, яка планувалась у червні, з патріархом Російської православної церкви Кірілом, який підтримав війну Росії проти України.

Про це Франциск сказав в інтерв’ю аргентинському виданню La Nacion.

“Жалкую, що Ватикану довелося відкласти другу зустріч з патріархом Кирилом, яку ми запланували на червень в Єрусалимі. Але наша дипломатія розуміла, що зустріч у цей час може призвести до великого замішання. Я завжди виступав за міжрелігійний діалог”, – сказав Папа Франциск.

Ватикан розглядає можливість продовження поїздки Папи Римського до Лівану 12-13 червня на один день, щоб він міг зустрітися з Кірілом 14 червня в Єрусалимі, – повідомило агентство Reuters 11 квітня.

Це була б їхня друга зустріч. Франциск та Кіріл зустрічалися на Кубі у 2016 році і це була перша зустріч між Папою та главою Російської православної церкви після Великого розколу, який розділив християнство на східну та західну гілки у 1054 році.

Нагадаємо, що після початку війни Франциск неодноразово молився за мир для України. Однак лише через місяць від початку російської агресії він зміг визнати, що Україна зазнала нападу. Але хто саме напав на неї – понтифік не назвав.

Апостольська столиця сліпо ігнорує голоси, які вказують на те, що очільник православ’я в росії благословляє дії російської армії в Україні та визнає, що приналежність українців і росіян до одного народу є “Божою правдою”. Не кажучи вже про те, що як ідеолог концепції “русского мира” він є одним з головних відповідальних за війну.

Він закликав робити усе можливе для припинення війни в Україні та назвав війну “варварством і святотатством” і явищем, якому немає місця у майбутньому, якщо людство не хоче самознищитись.

“Війна нищить не лише теперішнє, але й майбутнє суспільства. Я прочитав, що від початку агресії проти України кожна друга дитина в країні стала біженцем. Це означає руйнувати майбутнє, завдавати болючі травми найменшим і невинним серед нас. В цьому – звірство війни, що є варварською і святотатською дією”, – заявив Франциск.

Він наголосив, що звикати до війни не можна і нинішнє обурення тим, що така трагедія стала можливою, потрібно перетворити на зобов’язання не допускати воєн.

“Якщо з цієї історії, ми вийдемо такими самими, якими були перед тим, то всі ми, певним чином, будемо винними. Перед обличчям небезпеки самознищення, людство повинно усвідомити, що настав час скасувати війну, стерти її з людської історії, перш ніж вона викреслить з історії людину”, – заявив папа Франциск.

“Я молюся за кожного політичного лідера, щоби він замислився над цим, взяв на себе зобов’язання щодо цього! І щоб, дивлячись на багатостраждальну Україну, збагнув, наскільки кожен день війни погіршує ситуацію для всіх. Тому знову звертаються із закликом: досить, потрібно зупинитися, нехай змовкне зброя, нехай ведуться серйозні переговори задля миру!”, – наголосив він.

Президент України Володимир Зеленський наприкінці березня запрошував Папу Римського Франциска приїхати з візитом до України.

Франциск заявив, що розглядає можливість поїздки до Києва, заявивши журналістам під час поїздки на Мальту 2 квітня, що це “обговорюється”.