У Раді закликають ДБР та прокуратуру завести кримінальну справу на Ситника. В свою чергу сам в.о. директора НАБУ заявляє про те, що його відомство працює в штатному режимі і рішення про його відставку має прийняти парламент. Спікер парламенту Дмитро Разумков також не залишися осторонь і прокоментував події навколо антикорупційного органу.
Нардеп Олександр Дубінський заявив з трибуни парламенту:
“Я звертаюся з цього приводу до керівників Державного бюро розслідувань, до керівників Генеральної прокуратури щодо відкриття кримінального провадження щодо привласнення владних повноважень паном Артемом Ситником, а також відкриття кримінального провадження щодо захоплення державної влади фактично”, – сказав Дубінський.
Він також закликав президента Володимира Зеленського відреагувати на дії Ситника.
“Звертаюся і до президента, до якого я вчора записав відкритий виступ щодо негайної реакції на такі дії з боку Ситника. Тому що неможливо не виконувати рішення Конституційного суду у правовій державі”, – наголосив нардеп.
Дубінський заявив, що відтоді, як Конституційний суд ухвалив рішення про визнання неконституційним указу про призначення Ситника директором НАБУ, будь-які вироки, будь-які процесуальні документи, підписані ним, будуть оскаржені у Європейському суді з прав людини.
Варто зазначити, що для директора Національного антикорупційного бюро Артема Ситника не було несподіваним рішення Конституційного суду про неконституційність його призначення на посаду тодішнім президентом Петром Порошенком.
Про це Ситник сказав в інтерв’ю Радіо Свобода.
“Для мене точно не було несподіванкою, бо ми бачили як постійно йде лобіювання цього рішення.
Тому, в принципі, сказати, що ми здивовані цим рішенням – не здивовані. В той же самий час, потрібно відзначити, що це вперше в історії України Конституційний суд розглянув питання конституційності не нормативного документа, а акту індивідуальної дії”.
«Звичайно, це ставить під загрозу подальші конкурси з призначення нового директора, тому що рано чи пізно каденція моя закінчиться і, звичайно, якщо сприймати логіку цього рішення, то Президент не може мене звільнити, тому що це також не прописано в Конституції», – сказав директор НАБУ.
Він зауважив:
“Потрібно виходити з того, що рішення КС визнало неконституційним сам указ, але «воно точно не є підставою для припинення повноважень директора чи для звільнення директора».
«Поки що НАБУ працює в штатному режимі і ніяких юридичних наслідків це рішення за собою не тягне», – додав Ситник.
За його словами, єдиний вихід із ситуації – «перенести цю дискусію в парламентські стіни і думати як це все вирішити».
«Потрібно, щоб ситуація вирівнялася саме в частині призначення директора: усунути оці колізії між Конституцією і законом про НАБУ. Бо, дійсно, норми, які регламентують призначення і звільнення директора, а це робить Президент за чинним законом про НАБУ, цих норм немає в Конституції. Оце потрібно вирішити, але зі збереженням гарантій незалежності як бюро, так і директора», – резюмував Ситник.
Спікер парламенту Дмитро Разумков в ефірі програми “Свобода слова” заявив:
“Станом на сьогодні ніяких ініціатив щодо змін законодавства по НАБУ в зв’язку з рішенням Конституційного суду, у Верховній Раді України немає. Якщо будуть такі ініціативи, ми обов’язково будемо розглядати”, — наголосив він.
Голова партії “Слуга народу” Олександр Корієнко зауважив, що кадрові перестановки в антикорупційному органі має робити Кабінет Міністрів.
“Потрібно внести зміни до відповідного закону про НАБУ, упорядкувати в той стан, на який натякає Конституційний суд, кажучи, що Бюро – це центральний орган виконавчої влади, відповідно, призначення там має робити Кабмін”, – сказав Корнієнко.
Він вважає, що зміни можуть торкнутися не тільки процедури призначення директора НАБУ. За словами Корнієнка, можуть з’явитися й інші пропозиції оновлення законодавство про НАБУ.