23 грудня, лідер організації руху SaveФОП Сергій Доротич розповів, що підприємці готові стояти на Майдані до Нового року, а якщо буде потрібно, то і довше. Варто відзначити, що медійну підтримку протесту надають медіа-ресурси екс-президента Петра Порошенка і представників партій ОПЗЖ ймовірно для того, аби зруйнувати рейтинги чинного глави держави Володимира Зеленського.

Як пише видання Vesti.ua, Петро Порошенко і Юрій Бойко знову стали працювати разом.

Як SaveФОП пов’язані з політиками

Одним з лідерів і організаторів мітингів на підтримку ФОП, як уже повідомляли Vesti.ua, є Сергій Доротич. За часів президентства Віктора Ющенка він був більш-менш успішним політиком середньої руки з “Батьківщини”, а з приходом Януковича – перейшов в громадський сектор.

Доротич співпрацював з різними політиками, обріс зв’язками, і зараз дуже складно його віднести до якогось конкретного табору. Наприклад, об’єднання “Сила Громад” він створив разом з Андрієм Карпенко. Той заснував партію нардепа Антона Яценко.

Мажоритарника Яценка ЗМІ звинувачують у створенні схем з майданчиками по оцінці нерухомості. Його фірмам в обов’язковому порядку раніше перераховували гроші за послуги, але в грудні 2019 року нове скликання парламенту ліквідував ці схеми. Відзначимо, що схеми успішно функціонували за часів Петра Порошенка, тому нескладно зрозуміти, хто їх “кришував”.

Яценко вже заявив, що давно не має зв’язків з Карпенком. Тим більше що Карпенка більше пов’язують з газовим олігархом Дмитром Фірташем. Лідер ФОПів постійно включається на каналах з медіаімперії ОПЗЖ. У Мережі частина блогерів і т. н. лідерів громадської думки заявляють, що один зі спонсорів мітингів – Сергій Льовочкін з ОПЗЖ, давній партнер Фірташа.

Ще з 2010 року громадські працівники з грантових організацій підозрюють лідера ФОПів в зв’язках з Партією регіонів. Нібито, в 2010 році він регулярно намагався злити “Податковий майдан”. Доротич тоді заявляв, що Віктор Янукович і Микола Азаров “вирішили проблеми мітингувальників”. Адміністрацію президента тоді очолював Сергій Льовочкін.

У статті видання Vesti.ua пишуть про те, що Доротич також співпрацював з громадськими організаціями, які з 2014 року виявилися під крилом Петра Порошенка. Це Конгрес українських громад “Заради майбутнього”, в який входив тоді ще чоловік нардепа від “Європейської солідарності” ( “ЄС”) Вікторії Сюмар Віктор Таран, а також помічники колег Сюмар – Геннадій Новіков і Марія Дідух.

Логічно, що акції підприємців і окремо Доротича регулярно транслюють телеканали Петра Порошенка – “Прямий” і “П’ятий канал”. Виходить Доротич і на каналі нардепа від “ЄС” Миколи Княжицького “Еспрессо”.

Телеканали “ЄС” і “ОПЗЖ” синхронно відпрацьовують хворобливі для “Слуги народу” теми. Як правило, теми однакові, але лають Володимира Зеленського за протилежні речі. Наприклад, якщо програма стосується мовного закону, то на “Прямому” президента знищують за підігравання “русскому миру”, а на NewsOne і “112” – за націоналізм і фашизм.

Ще одна улюблена тема – Мінські угоди. У Порошенка звинувачують Зеленського в “капітуляції”, а Бойко і Медведчук скаржаться на те, що президент не виконує домовленості.

ФОПи – перша не медійна кампанія, а офлайн-акція, з якої стирчать вуха двох поки що головних опозиційних партій. Незважаючи на те, що підприємці часто приїжджають за свої гроші, а їх вимоги логічні і зрозумілі, наївно припускати, що акцію не використовують в політичних цілях.

Зруйнувати Зеленського

Як відзначають у виданні Vesti.ua, недавні соціологічні опитування демонстрували, що в разі проведення президентських виборів найближчим часом Володимир Зеленський точно вийде до другого туру голосування. Конкуренцію йому складе швидше Юрій Бойко, ніж Петро Порошенко. Звідси питання – яка мета нинішніх кампаній “Європейської солідарності” і ОПЗЖ?

Політолог Петро Олещук в коментарі Vesti.ua сказав, що дві опозиційні партії об’єдналися навколо однієї ідеї – знищити рейтинг Володимира Зеленського. Медіа Порошенко працюють в цьому напрямку для так званої “патріотичної” аудиторії, а “Оппоплатформи” – для “проросійської”.

“Їхня співпраця – не секрет ні для кого. Ми можемо тільки обговорювати глибину цієї співпраці. Головна мета – дострокові вибори і перемога над Зеленським. Вони хочуть повернути стан речей 2018 року, коли були умовні “проукраїнські” і “проросійські” сили, які постійно боролися “, – говорить Олещук.

За словами експерта, електоральна революція 2019 року прибрала нинішню опозицію від потрібних їм ресурсів. Зараз вони координують свої дії, проводячи атаки на чинну владу.

Політолог Андрій Золотарьов вважає, що новий “Податковий майдан” став відмінним майданчиком для опозиції. Про це говорить політика телеканалів Порошенко і ОПЗЖ.

“Політиків завжди гнали з “майданів”, але вони туди пролізали і приватизували їх. Мітинги ФОПів не мають ідеологічного забарвлення, тому їх підтримують обидві опозиційні партії. Не думаю, що вони тісно співпрацюють, але мета у них одна – дострокові вибори і захоплення протестної хвилі “, – говорить Золотарьов.

Майдани на економічну, а не ідеологічну тематику матимуть підтримку відразу декількох політичних центрів впливу. Це забезпечить протестуючих ресурсами, в першу чергу – медійними. Тепер у Зеленського знають, що вуличну політику можуть робити не тільки праворадикали.