Ще у березні 2022 року російські загарбники захопили найбільшу атомну електростанцію в Європі. Наразі, українська розвідка та військові продумують план по звільненню цієї важливої точки, тож, можливо, скоро ми почуємо хороші новини.

Розвідник Тимур, який очолює спеціальний підрозділ «Тимура» ГУР МО пояснив, чому поки так і не вдалося повернути контроль над Запорізькою АЕС, але це не означає, що це не вдасться зробити в майбутньому.

Він розповів, що керівник Головного управління розвідки Кирило Буданов особисто бере участь в операціях на землі й на воді. Як зазначив розвідник, звільнення ЗАЕС належало до комплексу завдань його підрозділу. Вони повинні були зайти на станцію та утримувати її. Однак, поки зробити цього не вдалося, хоча такі плани вже є давно.

«Від Енергодара до Скель у бік Василівки в нас було десь 7 висадок. Як наслідок, сили, які тоді перекидав противник, щоб іти на Запоріжжя, були змушені розтягнути на берегову зону», – розповів він.

За словами Тимура, окупанти з усіх сторін підтягнули свої резерви – і артилерійські установки, і бронетехніку. Коли ворог зрозумів, що бійці збираються проводити заходи, то вони накопичили людей у декілька разів більше, ніж було до того.

«Хотіли, планували, заходили, відходили, потім з різних сторін заходили. Зрозумійте, це питання логістики. Позаду тебе 17 кілометрів і туди нічого не затягнеш із бронетехніки на плавзасобах», – наголосив розвідник.

Він також додав, що є і значний ризик підриву Запорізької АЕС, однак ці спроби взяття об’єкта виявилися набагато сильнішими, ніж зазвичай на наземних операціях.

Варто зауважити, що ситуація довкола Запорізької АЕС залишається напруженою.

У разі вибуху на ЗАЕС постраждає не лише Україна. Основний удар припаде на захід нашої держави й ті країни, які межують з нами на західному кодоні.

Про це сказав міністр енергетики України Герман Галущенко

Як відзначив міністр, у 2022 році йшлося про те, що у разі катастрофи наслідки покривали частину наших сусідів-країн через Чорне море: Румунія, Туреччина, Болгарія, Греція. Постраждав би й, звісно, Крим. Розрахунки ж цього року свідчать про те, що радіація вплине більше на західну частину України й країни, які межують з нами на західному кордоні.

«Запорізька атомна станція – є найбільшою в Європі, це треба теж не забувати, тому що 6 атомних блоків – відповідно це значно підвищує ризики будь-якого інциденту», – підсумував Галущенко.

До того ж, російські військові не допускають інспекторів Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ) до перевірки реакторних залів трьох із шести енергоблоків Запорізької атомної електростанції. Члени окупаційної адміністрації разом із російськими військовими відмовили фахівцям оглянути перший, другий і шостий блоки.

За словами президента “Енергоатому” Петра Котіна, факт недопуску експертів моніторингової місії Агентства до реакторних залів, де розташовані активні зони реакторів і міститься відпрацьоване ядерне паливо, може бути спробою російських окупантів приховати справжню ситуацію на Запорізькій АЕС.

“Єдиний вихід — повна демілітаризація, деокупація Запорізької АЕС і прилеглих територій. Це ключова передумова для відновлення не тільки ядерної безпеки, а й поваги до міжнародного права”, — написав Котін у Telegram.

Окупувавши найбільшу атомну електростанцію в Європі в перші тижні повномасштабного вторгнення в Україну 2022 року, Росія неодноразово шантажувала Україну і весь світ.

“Використання важкого озброєння в безпосередній близькості від об’єкта і побоювання з приводу неправильного управління його складними системами можуть мати катастрофічні наслідки в галузі прав людини”, — зазначив Верховний комісар ООН з прав людини Волкер Тюрк.