Конгресмен Тед Лью від Демократичної партії у п’ятницю подав до Конгресу законопроєкт щодо офіційного визнання РФ державою-спонсором тероризму. Ініціатива була підтримана представниками обох партій США. 

Про це Лью повідомив у Твіттері з посиланням на законопроєкт. 

«Сполучені Штати Америки мають спектр інструментів спроможних притягнути Російську Федерацію до відповідальності, зменшити її військову машину та ізолювати її економічно та дипломатично, зокрема шляхом позначення її як держави-спонсора тероризму та запровадження відповідних санкцій», – йдеться у законопроєкті. 

У документі зазначено, що за допомогою приватних військових найманців, таких як ПВК «Вагнера», яка співпрацює з російським Міноборони, Росія поширює терор у різних частинах світу. 

Окрім незаконної окупації східних територій України у 2014 році та повномасштабного вторгнення Росії в лютому 2022 року, у документі також згадуються Друга Чеченська війна та війна в Сирії, де РФ була задіяна у терористичні кампанії. 

Щодо «вагнерівців» у законопроєкті зафіксовано, що найманці Пригожина загрожували безпеці та підбурювали до насилля проти невинних цивільних у Сирії, Судані та Лівії. 

Наприкінці документу прописано, що жодна з позицій поданого на розгляд закону, яка стосується накладання санкцій, не може бути застосована до осіб, які займаються експортом сільськогосподарської продукції з України або наданням гуманітарної допомоги Україні. 

Зазначимо, що напередодні державний секретар США Ентоні Блінкен вперше припустив, що країна-агресор Росія може бути визнана державою-спонсором тероризму. Це призвело б до міжнародної ізоляції Москви і змусило США накладати додаткові обмеження на країни, які співпрацюють з Кремлем. І саме Державний департамент має повноваження визначати такий статус. 

Про це він заявив на слуханнях у бюджетному комітеті Сенату США, присвячених Китаю. Блінкен озвучив таке припущення під час дискусії із сенатором-республіканцем Ліндсі Гремом. Саме останній наполягав на необхідності проголошення Росії державою-спонсором тероризму. 

“Ми ж усі тут хочемо, щоб Китай не допомагав Росії, правильно? Є ідея. 100 американських сенаторів запропонували, щоб ми оголосили Росію державою-спонсором тероризму, щоб утримати такі країни, як Китай, від надання їм зброї”, – сказав Грем, відразу ж поставивши запитання. 

“Пройшли місяці, а нічого не сталося. Пане державний секретар, ви мені дуже подобаєтеся, але ви ж ніколи не оголосите Росію державою-спонсором тероризму, чи не так?” – запитав він. 

Блінкен відповів коротко: “Ніколи не говори “ніколи”. 

У продовженні дискусії держсекретар зізнався, що вважає, що вже введені санкції та повноваження, які мають США, змогли утримати Пекін від військової допомоги РФ. 

Важливо зазначити, що відтермінування рішення пояснювалося й тим, що Штатам необхідно зберігати можливість дипломатії з Росією для врегулювання кризових питань, зокрема й війни Путіна проти України. Про це розповіла офіційна представниця Держдепартаменту США Андреа Калан. 

“Ми продовжуємо працювати з РФ у межах дипломатії, Посольство США діє в Росії. Але ми бачимо, що Путін не хоче говорити мовою дипломатії, не хоче повноцінних дипломатичних відносин”, — зазначила представниця Держдепу США. 

До колишніх дипломатичних відносин РФ і США можливо повернутися тільки в разі припинення російської агресії проти України. 

“Потрібно, щоб Путін вивів війська з України, і поважав суверенітет і територіальну цілісність України. І тоді можна більше говорити про дипломатію, як це було раніше. При цьому важливо мати канали дипломатії з будь-якою країною світу, не тільки з нашими друзями, але й з усіма країнами світу. І коли ситуація напружена, особливо важливо мати можливості говорити. Зараз це вкрай складно через позицію Росії”, — пояснила Калан. 

Та зараз, як ми бачимо, США готові до більш рішучих кроків.