За даними військового аналітика Тома Купера, його джерела говорять про обвал російської лінії фронту на півдні України. Зокрема, він зазначає, що з Роботине відкривається шлях на Токмак, а звідти – на Мелітополь.
Якою є ситуація на цьому напрямку, розповів експерт з міжнародної безпеки фонду «Демократичні ініціативи», член громадської ради при МЗС України Тарас Жовтенко.
Він розповів, що зараз відбувається в Роботине, і чому цей населений пункт такий важливий.
«Південний напрямок є одним з пріоритетних у нашому наступі. Однак, слід розуміти, що наші контрнаступальні операції це не лише фронт, а й багато супутніх дій, які виконують ЗСУ. Йдеться про системні дії, аби максимально послабити опір, знекровити російські угруповання. Тож до контрнаступу можемо зараховувати усю нашу роботузі знищення російської логістики, пунктів управління, складів, місць зосередження військової техніки, ліній постачання і так далі. У першу чергу ми концентруємося на Південному напрямку, тут російська логістика є набагато вразливішою, ніж на сході. Адже там є кордон і у росян є багато варіантів, щоб диверсифікувати шляхи постачання ресурсів. А от на півдні головним хабом росіян є окупований Крим. Тож бачимо системну роботу наших дальніх засобів ураження. Зокрема, удари по Кримському мосту і «большому русскому дєсантному кораблю «Олєнєгорскій горняк». Цей корабель росіяни використовували ще й для того, щоб компенсувати нездатність максимально експлуатувати Кримський міст. Наші удари по Чонгарському мосту теж унеможливили перекидання ресурсів на материкову Україну», — наголошує він.
Експерт додає, що те, що ми бачимо зараз у Роботине, – один з результатів зусиль ЗСУ, які знекровлюють російські підрозділи на цьому напрямку.
«Це також знижує боєздатність росіян по усій ліні фронту. Бо якщо один з напрямків ворога недоотримує ресурси, їх перекидають з інших. Усе це у комплексі дає нам можливість продавлювати російську лінію оборони – від Роботине для нас відкривається напрямок на Токмак, а звідти – на Мелітополь. Це означатиме виконання тієї тактичної задачі, яку ставило перед циклом наших наступальних операцій командування – розсікти російський наземний коридор на дві частини. Далі будемо утримувати росіян на Сході від того, щоб їм не вдалося зімкнути цей коридор назад, а те російське угруповання, яке залишиться на Південному напрямку, будемо знекровлювати. Їм тоді залишиться або втікати в Крим, здаватися в полон, або назавжди залишитися прикопаними на оборонних рубежах. Ми також посуваємо далі наші ударні засоби, що відкриває нові перспективи щодо вогневого контролю над окупованим Кримом», — вважає Тарас Жовтенко.
Він зауважує, що у цьому контексті позитивним було б отримання Україною німецьких крилатих ракет Taurus.
«Вони дозволять уже навіть з тих позицій, на яких ми зараз, прострілювати Крим наскрізь», — наголошує експерт.
Він також додав, що в росіян кадрової армії залишається усе менше.
«Ворог намагався вирівнювати ситуацію засудженими, яких раніше набирав по в’язницях Пригожин, а тепер міноборони РФ. У росіян проблеми з повітрянодесантними військами, бо велику їх частину росіяни втратили ще на першому етапі війни, коли використовували їх, як найбільш ударну силу. Тепер залишки пдв вони ганяють по фронту зі сходу на південь, закриваючи ними проблеми в обороні. Їхні так звані «шторми-z» і м’ясні штурми себе вичерпують. Хоча це і дозволяє зберегти життя російських кадрових військовослужбовців, але не дозволяє росіянам рухатися вперед, ефективно утримувати свої позиції», — підсумував Тарас Жовтенко.