Якщо відстежувати новинні потоки, то створюється враження, що більше за всіх в країні залишають відходів жителі культурної столиці України. А тому постає питання – чому проблема з утилізацією побутових відходів в Україні існує виключно в одному обласному центрі країни? – повідомляє Корупція.Інфо

Львів за мірками України є досить великим містом, та все ж це не місто-мільйонник і не місто з великою агломерацією. За населенням цілком собі можна порівняти з обласним Запоріжжям і навіть не обласним Кривим Рогом. Крім того, в місті немає великих промислових об'єктів, порівняно слабо розвинена хімічна галузь (є один хімзавод), а тому левову частину всього сміття Львова становлять побутові відходи. Звичайне сміття, яке викидається щоранку в пакетах. Те ж саме роблять щодня жителі Кременчука, Жмеринки, Одеси та сотень інших великих і малих міст країни. Але тільки у Львові чомусь відходи вивозити нікуди.

Проблема з характером

Очевидно, що проблема з утилізацією львівського сміття з'явилася не вчора і навіть не пару років тому. Ще за кілька років до того, як сталася пожежа з трупами в селі Грибовичі під Львовом, де розташовувався полігон відходів, сама по собі проблема вивезення сміття в регіоні вже стояла надзвичайно гостро. Відомий блогер і культурний діяч області Василь Кирилич проблему зі сміттям в області безпосередньо пов'язує з непомірними "фінансово-відкатними" запитами місцевої еліти. "Якось кілька літ тому ще до головування Садового я був у селі Грибовичі, де сміттєзвалище більше від самого села. Дорогою зі Львова розмовляв з сільським головою Грибович – ми їхали його автівкою до дітей, перед якими я мав виступ з кобзарськими піснями. Я питав цього чоловіка: чому не будують сміттєпереробного заводу, адже приїжджав на оглядини не один інвестор. Сільський голова відповів на це: гроші! Місцеві клерки хочуть мати більший зиск від оборудки, ніж сам інвестор. І нині нема сміттєпереробного заводу – ані у Львові, ані в нас на Дрогобиччині, ані в інших регіонах України, де є проблеми зі сміттям", – розповідає Кирилич.

Що характерно, версію Кирилича розвиває і київський політолог Михайло Павлів, який відсутність у місті потужностей для переробки сміття пов'язує з фінансово-тіньовими апетитами мера Садового. "Супермер Садовий як собака на сіні не підпускав нікого до дуже прибуткової теми утилізації сміття і не дозволив ані побудувати сміттєспалювальний завод, ані розбити новий полігон із сортуванням, хоча пропозиції були. Зараз у них із центральною владою найшла коса на камінь, і сміттєві іскри летять по всій країні", – зазначає Павлів.

Отже, якщо взяти суто технічний бік питання, то у Львова просто немає місця, куди можна було б вивозити сміття. Був один полігон у Грибовичах, та після неоднозначного загоряння з трьома загиблими пожежниками він досі закритий. Більше того, сам полігон розміщений на території селищної ради, яка не належить до компетенції міської влади Львова. Сміттєспалювального заводу рівня київської "Енергії" в регіоні також немає.

І в підсумку міська влада придумала "львівське ноу-хау" – вивозити сміття в інші регіони країни. "Варіанти" були найрізноманітніші – згадана київська "Енергія", полігон в селі Крюківщина під столицею, "дружні" полігони під Чернівцями, Дніпром і навіть Миколаєвом, у якому мер міста Олександр Сенкевич є соратником-однопартійцем Андрія Садового із "Самопомочі". Але за результатами цих вояжів львівському сміттю дорогу перекрили абсолютно у всіх регіонах України.

Взагалі, вивозити сміття за сотні кілометрів у плані витрат виглядає, м'яко кажучи, безглуздо. З міського бюджету Львова виділялися кошти не тільки на утилізацію відходів в інших регіонах, але й оплачувалися дорогі транспортні витрати. У результаті львівське сміття ставало хай і не золотим, але за своєю собівартістю вже відповідало якимось цінним матеріалам. А тепер ще Садовий озвучив і зовсім ідею міжнародного масштабу – львівське сміття, можливо (!), вивозитимуть у польські міста.