Олена Зеркаль – українська дипломатка, заслужений юрист України, колишній заступник міністра МЗС України з питань європейської інтеграції.

Це людина, яка була частиною української команди, що займалася міжнародною політикою нашої держави і питаннями європейської інтеграції. Вона співавтор тексту Угоди про асоціацію між Україною та ЄС. А також куратор декількох міжнародних процесів «Україна проти Росії» в Міжнародному суді і в Морському трибуналі ООН. І не тільки.

Журналіст взяв в неї коментар стосовно питань, які найбільше хвилюють людей.

«Я завжди це говорила і дотримуюся цієї думки, що зовнішня політика є продовженням внутрішньої політики. Її реалізація залежить від того, що відбувається всередині країни, як ми формуємо внутрішню політику, в чому вона полягає. А вже зовнішня політика її продовжує, і має на меті забезпечити досягнення інтересів держави в цілому. Якщо ми чітко розуміємо, в чому полягає наша внутрішня політика, і як ми збираємося розвивати державу, то тоді ми будемо успішними і в зовнішній площині. Поки у мене немає відчуття, що ми розуміємо, як ми будуємо Україну і в чому наші пріоритети, і як ми будемо їх досягати. – пояснила Олена Зеркаль.

В одному з інтерв’ю, коментуючи питання відносин України і РФ, пані Зеркаль зазначила, що «ми повинні, нарешті, розуміти, що у нас інша ера відносин з росіянами. І ми для себе повинні визначити, в чому полягають ці відносини і що має статися для їх нормалізації ». Журналісти поцікавилися у дипломата, що, на її думку, передбачає ця «інша ера відносин з РФ».

«Я мала на увазі навіть не сучасний стан відносин між Україною і Росією. Тому що вони є критичним. Ми продовжуємо перебувати в стані hot war. Незважаючи на всі заяви, ми повинні розуміти, що те що відбувається, не є перемир’ям в класичному розумінні цього слова. Нова ера відносин може бути пов’язана тільки з визнанням провини, понесенням відповідальності і потім вже закладка нового фундаменту. Тому що договір, який був між Україною і Росією 1998 року, вже втратив чинність. Фактично у нас не визначені основні договірні відносини. І я вважаю, що це на краще, тому що вони, вже не можуть бути такими, якими вони були, вони не повинні залишатися такими, якими вони є зараз, і повинні розвиватися вже на іншій підставі. Кожен з нас намагається створити для себе більш привабливі умови, так само і Російська Федерація намагається створити свій власний світ. Незважаючи на всі рішення судів і подальший розвиток міжнародних відносин, я впевнена, що вони, РФ, Не зможуть досягти ідеального варіанту для себе. Це не влаштує світ і це виходить за межі здорового глузду. Справедливість в світі все ж існує, і вона повинна бути досягнута. У статуті ООН написано, що всі конфлікти повинні бути вирішені мирним шляхом . Це так, але в той же час дотримуючись лише нашої принципової позиції- пояснила Зеркаль

Олена Зеркаль не з тих, хто буде стояти осторонь від процесів, тому після відставки з МЗС вона працює над створенням Центру розвитку людського капіталу.

«Я продовжую вважати, що найбільша загроза для України це навіть не Російська Федерація, а наша фрагментарність і зростання ненависті в суспільстві. Тому я продовжую займатися створенням центру розвитку людського капіталу.