Україна розглядає безліч варіантів контрнаступу, серед яких, ймовірно, повільне просування на півдні, або потужні удари, які призведуть до втечі окупантів.

Про це розповів керівник Служби зовнішньої розвідки України у 2005-2010 роках, генерал армії Микола Маломуж.
За його словами, західні союзники України, передусім США, розглядають два варіанти стратегічної наступальної операції української армії. Перший – прорив на певних ділянках фронту, потужні удари по ворогові з метою його дезорієнтації та втечі. Цей варіант розрахований здебільшого на південний напрямок й передбачає захід у Крим.

“На цьому фоні українська армія звільняє вже цілі регіони та сектори – Запорізьку, Херсонську області – та захід до Криму. Це перший формат”, – каже генерал армії.

Другий формат – контрнаступ на сході з фланговими ударами, й тиловими, і фронтовими, що дасть можливість розбити окупантів і йти далі, як це було на Харківському напрямку.
Українські захисники активно знищують бази та склади з боєприпасами російських військ на тимчасово окупованих територіях України перед початком контрнаступальної операції. Проте, як наголосив військово-політичний оглядач групи “Інформаційний спротив” Олександр Коваленко, про активну фазу контрнаступу говорити поки що зарано.

“Наш контрнаступ взагалі не закінчувався насправді. Він як почався в березні 2022 року, так і продовжується. Контрнаступ, а саме операція зі звільнення наших територій згідно з кордонами 1991 року, відрізняється тим, що він має різні фази інтенсифікації, активних дій і так далі. Те, що ми спостерігали на тимчасово окупованих територіях – вибухи, знищення їхніх об’єктів військової інфраструктури – все це елементи контрнаступу, незалежно, де це відбувається”, – пояснив Коваленко в інтерв’ю ТСН.

Експерт зазначив, що елементом контрнаступу українських військ також є удари по складах росіян в окупованому Мелітополі, Криму й Донецьку.

“Знищення складів з боєприпасами в Мелітополі – також елемент контрнаступу, знищення групи військ в якомусь дитячому садочку, в якому вони ховаються, біля Донецьку – теж. Так само і на тимчасово окупованому півострові Крим. Тому треба розрізняти саме фази інтенсивності. Але говорити про активну фазу нашого контрнаступу на безпосередньо якомусь з напрямків поки що зарано”, – додав він.

Країні-окупанту Росії за роки окупації Кримського півострова не вдалося зробити з нього укріплений район. До того ж в ситуації ізоляції, в якій можуть опинитися російські загарбники, жодна армія не змогла утримати контроль над Кримом. Україна могла б відправити на півострів десант, але у Києва немає такої можливості, а історія показала, що подібні військові операції проводити не потрібно. Про це заявив полковник запасу ЗСУ, військовий експерт Сергій Грабський.

В інтерв’ю Главреду у відповідь на питання про те, як агресор Росія зібралася утримувати захоплений Крим, він акцентував увагу на провалі планів Москви створити на півострові укріплений район.

“За весь період окупації Росія не зробила з Криму укріплений район. Зараз ми спостерігаємо квапливі дії-противник на окупованому півострові намагається створити лінії оборони. Але справа в тому, що жодна армія, якою б потужною вона не була, не змогла утримати Крим, якщо потрапляла в блокаду на півострові. Географічні особливості не дозволяють утримувати Крим, якщо у військ немає плацдарму на материку. І російські окопи, і так звані укріплення, які вони споруджують на березі моря – лише знущання над екологією півострова. З військової точки зору це позбавлене всякого сенсу. Тут можна говорити хіба що про корупцію або розпил бюджету”, – пояснив Грабський.