Україна давно потребує великих купюр, адже це суттєво полегшить обслуговування великих вкладників і представників бізнесу.

Про це пише видання UBR.

За словами фінансових експертів, Україна майже рік потребує великих купюр – 2000 і 5000 гривень.
 
«Це визнають в найбільших банках країни: Україні вже рік як потрібні дві нові купюри – 2000 і 5000 гривень. У таких структурах сконцентровані великі вкладники, у яких депозити обчислюються мільйонами гривень (не обмежуються 200 тис. грн., гарантованими державою), і це не дуже багато в перекладі на долари. Це можуть бути гроші від проданих квартир або від бізнесу – неважливо. Під час виплати вкладів люди вимагають готівку і їм носять їх брикетами. Добре, якщо в наявності є банкноти 500 гривень. Часто доводиться видавати і грошима подрібніше, мішками. Багато банків жаліються на те, що НБУ не забезпечує ринок п'ятисотками в потрібних обсягах», – стверджує експерт Василь Невмержицький.

В обороті сьогодні майже 3 млрд банкнот, а з них тільки 15% – номіналом в 500 гривень. Як відзначають експерти, попит на дані купюри у 1,5-2 рази перевищує пропозицію найбільшого номіналу.

Коли саме в грошовому обороті нашої країни з'являться ще більші номінали – загадка. Але можна припустити, що це буде залежати не від потужностей банкнотної фабрики, а від економічної ситуації в Україні.

«Цілком можливо новий великий номінал гривні з'явиться раніше, ніж через 13 років (як тисячна банкнота після 500 грн). Але поки складно гадати, адже курс на cashless ніхто не відміняв», – пояснив свою точку зору аналітик Олександр Паращій.

Існує три причини, за якими державні регулятори вводять в оборот великі купюри. В першу чергу, це стрімка інфляція. На другому місці – девальвація національної валюти, на третьому – зниження покупців спроможності національної валюти.

Коли в економіці починають спрацьовувати дані фактори, то люди звертають увагу на тугі гаманці, забиті купюрами, за які майже нічого не купиш. І в цей момент держава починає відчувати зростаючі витрати на забезпечення грошового обороту.

«Введення купюри такого номіналу назріло давно. Так як купівельна спроможність 500-гривневої купюри з моменту її ведення в 2006 році скоротилася майже в п'ять разів», – підкреслив експерт Паращій.

Не виключено, що з запуском в Україні тисячної банкноти тягнули з політичних причин. Що  влада боялася нагадати простим українцям, наскільки вони бідні перед президентськими виборами. І з цієї ж причини, ймовірно, вирішили обійтися тільки одним великим номіналом (навіть не заїкнулася про 2000 грн.).

Відмова від введення в обіг більш великої купюри пояснюється тим, щоб не було паніки серед суспільства, адже як тільки з'являються нові гроші, всі згадують про низьку купівельну спроможність гривні, і виникають страхи і навіть фобії про гіперінфляцію.