Міжнародний суд ООН у Гаазі виніс рішення у справі про війну Росії проти України. Розгляд ініціювала українська сторона після повномасштабного російського вторгнення 24 лютого 2022 року.

Про це повідомив президент України Володимир Зеленський.

“Україна здобула повну перемогу у справі проти Росії в Міжнародному суді ООН. Суд зобов’язав РФ негайно припинити вторгнення до України. Наказ є обов’язковим до виконання Росією згідно з міжнародним правом. Ігнорування рішення зажене РФ у ще більшу ізоляцію”, ­– йдеться у повідомленні.

Сьогоднішнім рішенням суд у Гаазі вводить тимчасові заходи щодо Росії:

  • негайно припинити військові операції, що розпочалися на території України у лютому 24 лютого 2022 року;
  • забезпечити, щоб будь-які військові або регулярні озброєні підрозділи, а також інші організації або особи, які контролює Росія, не вживали заходів щодо продовження військової операції.

Справа про “геноцид”

Україна у своєму позові наполягала на тому, що Росія хибно стверджувала про наявність нібито “актів геноциду” в Донецькій і Луганській областях, що стало підставою для визнання так званих “ЛДНР” і початком “спеціальної військової операції” проти України.

Таким чином, Київ оскаржив підстави Москви для початку вторгнення і вимагав вжити заходів для завершення війни.

“Щодо цих причин суд вказує такі тимчасові заходи. 13 голосами до 2 РФ має негайно призупинити бойові дії, які вона розпочала 24 лютого 2022 року на території України”, – сказала Доног’ю, зачитуючи рішення Міжнародного суду ООН у справі “Україна проти Росії” про обвинувачення в геноциді відповідно до Конвенції про запобігання злочину геноциду та покарання за нього”.

Також 13 голосами до 2 суд постановив, що РФ має забезпечити, щоб будь-які військові чи нерегулярні військові формування, якими вона може керувати чи підтримувати, а також будь-які організації та особи, які можуть перебувати під її контролем чи керівництвом, не робили жодних кроків на підтримку воєнних операцій.

Голова МЗС Дмитро Кулеба прокоментував рішення суду.

“Це саме те, чого вимагала Україна. Ми отримали все, що просили”, – наголосив український міністр.

Кулеба пояснив важливість рішення Міжнародного суду ООН:

  • На найвищому юридичному рівні констатовано факт вторгнення Росії та визначено, що безпідставна агресія РФмає припинитися;
  • 13 суддів підтримали рішення, проти були лише двоє (РФ і Китай). Це потужний результат, який додає ваги рішенню;
  • Рішення Суду є юридично зобов’язуювальним відповідно до норм міжнародного права;