Міністр закордонних справ Польщі Збігнев Рау заявив, що стає дедалі ймовірнішою причетність Росії до пошкодження трубопроводів “Північний потік”.

Про це він сказав в інтерв’ю “Польському радіо”. Рау сказав, що причину витоків “встановлюють слідчі”.

“Однак, якщо проаналізувати ситуацію з енергетичною безпекою в регіоні Балтійського моря, гіпотеза про те, що за витоками стоять російські служби, здається дедалі більш правдоподібною”, – сказав дипломат.

За його словами, Росія могла пошкодити трубопроводи, “щоб поглибити європейські розбіжності з приводу того, як забезпечити енергетичну безпеку”. Міністр додав, що Кремль “можливо, намагається залякати Європу”, показуючи, що “енергетична безпека Європи не гарантована, тому що якщо трубопроводи “Північного потоку” можуть бути пошкоджені, те ж саме може статися і з трубопроводом Baltic Pipe”.

Раніше у Німеччині заявили про підозри, що витоки газу на гілках російських газопроводів “Північний потік” через Балтійське море є наслідком умисних дій. Про це пише Tagesspiegel з посиланням на джерело у компетентних органах, що має доступ до інформації про розслідування.

“Ми не можемо уявити версії, яка би не включала цілеспрямовану атаку. Все свідчить про те, що це не випадковість”, – сказав співрозмовник.

Крім того, європейські чиновники з безпекових органів в понеділок і вівторок спостерігали кораблі забезпечення ВМФ Росії поблизу зон витоків в трубопроводах “Північного потоку”, які, ймовірно, були викликані підводними вибухами. За їх словами, незрозуміло, чи мали ці кораблі якийсь стосунок до цих вибухів, але це один з багатьох факторів, які будуть вивчати слідчі.

Російські підводні човни також були помічені минулого тижня неподалік від району, де сталася диверсія, повідомив один з представників розвідки. Три американські чиновники заявили, що США ще не мають вичерпного пояснення того, що сталося, через кілька днів після вибухів, які, як видається, спричинили чотири окремі і одночасні витоки в двох трубопроводах у понеділок.

За словами одного данського військового чиновника, російські кораблі регулярно працюють в цьому районі. Він підкреслив, що присутність кораблів не обов’язково вказує на те, що Росія завдала шкоди. Водночас Росія привертає найбільшу увагу як європейських, так і американських офіційних осіб, як єдиний гравець в регіоні, який, як вважається, має як можливості, так і мотивацію для навмисного пошкодження трубопроводів.

Американські офіційні особи відмовилися коментувати розвіддані про кораблі в середу. І Данія, і Швеція проводять розслідування, але огляд місця події ще не завершено, і подробиці про те, що саме спричинило вибухи, залишаються нечіткими. Один з європейських чиновників сказав, що наразі триває оцінка данського уряду і може знадобитися до двох тижнів, щоб розслідування почалося належним чином, оскільки тиск в трубах ускладнює наближення до місця витоку – хоча інше джерело, знайоме з цим питанням, повідомило, що зондування може розпочатися вже в неділю.

Прем’єр-міністри Данії та Швеції публічно заявили у вівторок, що витоки, ймовірно, були результатом навмисних дій, а не нещасних випадків, а служба безпеки Швеції заявила в середу, що не можна виключати, “що за цим стоїть іноземна держава”. Радник з національної безпеки США Джейк Салліван у вівторок ввечері також назвав витоки “очевидним саботажем”.

Нагадаємо, напередодні диспетчер берегового майданчика “Північного потоку-2” зафіксував різке падіння тиску у трубопроводі. Крім того, витік газу зафіксовано з обох ниток першого “Північного потоку” – у винятковій економічній зоні Данії на північний схід від острова Борнхольм.

Данське енергетичне агентство звернулося до компанії Energinet, яка відповідає за загальну роботу данської електроенергетичної та газової системи, з проханням підвищити рівень готовності електроенергетичного та газового сектору Данії після витоків газу. Навколо зон витоків встановлені п’ятимильні заборонні зони для судноплавства. Оскільки жоден з трубопроводів не був в експлуатації, жоден з інцидентів наразі не має значення для постачання газу до Європи.