Росія визнала “незалежність” так званих “ДНР” і “ЛНР” і вводить туди війська. Як ситуація може розвиватися у військовому значенні далі? Які ризики та можливості є в України?

Про це розповіли експерти видання “Коментарі”.

Прямий наступ зараз, коли його якраз і очікують, може обернутися для Путіна пірровою перемогою

“Мінськ” помер, а разом із ним померла та основна функція, яку він виконував – функція стримування подальшої агресії Росії. Так оцінює путінське рішення про визнання Л-ДНР та легалізацію там російських військ політолог, конфліктолог Богдан Петренко.

“Розвиток подій на Донбасі залежатиме від того, який трек Путін має намір грати далі. Є трек “у довгу” – це коли “республіки” визнаються, війська вводяться, встановлюється мир. І Путін тоді розповідає всім, а особливо українцям, що мир встановився завдяки його військам. Надалі – років через 7 або 12, тобто на якийсь із критичних електоральних циклів, Росія ініціює повстання у низці регіонів (наприклад, контрольовані Києвом частини Донецької та Луганської областей, а то й усіх регіонів, які Кремль вважає Новоросією), та повторює сценарій із Л-ДНР. Тобто нав’язує Україні федерацію і надалі контролює її, – пояснює конфліктолог. – Є другий сценарій, за яким Росія провокує зіткнення найближчим часом. Після чого заявляє, що “ДНР” та “ЛНР” мають контролювати всю територію Донеччини та Луганщини. І таким чином військові зіткнення та перехід “червоних ліній” стають питаннями близького майбутнього. Путін розгортає наступ з боку Л-ДНР і де він зупиниться – залежатиме від сили української армії, економіки та здатності народу до опору”.

На думку Богдана Петренка, з огляду на вік Путіна (а тому йде 70-й рік), він прискорюватиме окремі процеси, тому навряд чи чекатиме 12 років для продовження агресії.

“Але прямий наступ зараз, коли на нього якраз і очікують, може обернутися для Путіна пірровою перемогою, – прогнозує експерт. – Тому не виключено, що для того, щоб перемога була вдалою, він зачекає майбутніх президентських виборів (2024 рік) та можливих внутрішніх загострень, які будуть пов’язані з ними. Зважаючи на його спіч, ненависть до України немає варіантів, коли Путін просто назавжди зупиняється на лінії зіткнення на Донбасі”.

Найімовірніше, що після визнання “ДНР” та “ЛНР” найближчим часом вони попросяться до складу Російської Федерації

Політолог, експерт з питань російської агресії проти України Віктор Каспрук упевнений, що “незалежність” так званих “ДНР” та “ЛНР” та введення туди російських військ повністю змінює ситуацію на окупованій частині українського Донбасу. І не тільки.

“Зрозуміло, що Путін вирішив більше не ховатися за так званий “громадянський конфлікт” та “громадянську війну”, як визначали російську окупацію московські телевізійні пропагандисти. Тепер Кремль діятиме нахабно та відкрито”, – зазначає експерт.

Він вважає, що після визнання Росією псевдореспублік ситуація на окупованій частині Донбасу може розвиватися за різними сценаріями. Все залежить від того, що може спасти на думку Путіну на тому чи іншому відрізку часу.

“Але, на мою думку, найімовірніше, що після визнання “ДНР” та “ЛНР” найближчим часом вони попросяться до складу Російської Федерації. І Кремль навряд чи відмовить. У такому разі Москва намагатиметься військовим шляхом забрати в України ту частину Донбасу, яка зараз не перебуває під російською окупацією. І ці спроби можуть мати несподівані повороти”, – застерігає Віктор Каспрук.

Він не виключає, що це може бути потужна танкова атака, метою якої стане спроба прорвати українську оборону та отримати контроль над усією територією, що входить до Донецької та Луганської області.

“Хоч насправді ОРДЛО, як увесь Донбас, Путіна не надто хвилює. Це лише привід, щоби збільшити тиск на Україну. Вже йдуть закиди, що РФ може визнати ці утворення саме в адміністративних межах Донецької та Луганської областей України, що записано у “конституціях” т.зв. “ДНР” та “ЛНР”. У Раді безпеки РФ недарма озвучувалися фейкові цифри про неймовірну кількість частин ЗСУ, танків та іншого озброєння в зоні ООС. Швидше за все, Москва ставитиме ультиматум – і визначатиме терміни відступу за межі цих областей підрозділів української армії. Наприклад, вивести частини ЗСУ протягом 3, 10 чи 30 днів”, – прогнозує експерт.

На його думку, ризики для України полягають у тому, що російсько-українська війна має всі шанси перейти в більш гарячу фазу. І Кремль уже готується використовувати танки, важку артилерію, а згодом, можливо, й авіацію.

“Очевидно, що після цього незаконного рішення Путіна колективний Захід запровадить нові санкції проти РФ. Але Кремль це зупинити не зможе. І просто відгородитися від ОРДЛО Україні не вдасться, – пояснює Віктор Каспрук. – Україна в такій ситуації має діяти рішуче, продумано та виважено. Вже обговорюються варіанти: запровадити військовий стан у Донецькій та Луганській областях, розірвати дипломатичні відносини з Російською Федерацією. Важливо розуміти, що Путін хоче ВСЮ територію України. І від цієї ідеї фікс він не відмовиться. Із цього слід виходити нашій країні у всіх своїх подальших діях”.