На південному напрямку російські окупанти накопичують резерви. Але там немає готових до наступу підрозділів. Про це сказала речниця оперативного командування “Південь” Наталія Гуменюк в ефірі телемарафону.

“Збройні сили України знищили склад боєприпасів противника в селищі Веселе, окупанти продовжують перекидати резерви на південь, проте поки що не спостерігається формування наступальних угруповань”, – сказала вона. 

Зауважимо, що Місяць тому міністр оборони Олексій Резніков заявив про наказ президента Володимира Зеленського деокупувати південь України. Про підготовку контрнаступу Збройних сил на Херсон почали говорити ще до того. Влада закликала жителів захоплених територій Херсонської та Запорізької областей виїхати на підконтрольну частину для полегшення дій армії.

З того часу одні експерти кажуть, що контрнаступ уже розпочався, інші – що ЗСУ до нього лише готуються. Суперечливі думки, можливо, пов’язані з тим, що українська армія використовує відмінну від російської тактику наступу. Про це докладно у матеріалі Підхід НАТО: перспективи наступу ЗСУ на Херсонщині. Поки ЗСУ методично знищують склади боєприпасів та командні пункти у тилу окупантів та регулярно повідомляють про звільнення населених пунктів у Херсонській області, Росія стягує все нові сили на південь України.

Військова розвідка Британії з недавнього часу пише, що епіцентр боїв переміщається з Донбасу до Херсонської області і контроль над переправами через Дніпро стане їх ключовим чинником. Як відомо, всі мости в цій частині фронту вже під вогневим контролем ЗСУ та недоступні для пересування важкої техніки. Британські фахівці кажуть, що Росія нагромаджує сили на півдні або для наступу, або для того, щоб зупинити контрнаступ ЗСУ. 3 серпня прес-центр Оперативного командування “Південь” повідомив, що війська РФ готують контрнаступ на півдні України, щоб вийти на адміністративні кордони Херсонської області.

“Ворог створює ударне угруповання на Криворізькому напрямку, з метою не допустити прориву наших військ, планує контрнаступальні дії для виходу на адміністративний кордон Херсонської області”, – йшлося у повідомленні прес-центру.

Радник міністра внутрішніх справ Ростислав Смирнов підкреслив, що це, можливо, буде на руку ЗСУ. “Оборонятися легше, ніж атакувати. Ми, можливо, зможе завдати ще більше втрат ворогові, а потім уже піти в контрнаступ”, – додав він.

ЩО КАЖУТЬ ЕКСПЕРТИ ЩОДО ПІДГОТОВКИ РФ ДО НАСТУПУ НА ПІВДНІ

В Інституті вивчення війни вважають, що ЗСУ, ймовірно, починають перехоплювати стратегічну ініціативу у російській війні проти України. Про це свідчить перерозподіл сил окупантів та мінливі пріоритети на бойові дії.

“Підготовка України до контрнаступу в Херсоні та початкові операції цього контрнаступу разом з різким ослабленням російських сил загалом, мабуть, уперше дозволяють Україні розпочати активно формувати хід війни”, – наголосили в ISW.

Там визнають, що росіяни і раніше, бувало, відводили свої війська або припиняли наступ на Харків та у південному напрямку. Однак тоді окупанти робили це за власною ініціативою, тоді як зараз ситуація більше схожа на ту, де РФ реагує на загрозу з боку ЗСУ. Заступник директора українського Центру досліджень армії, конверсії та роззброєння Михайло Самусь вважає, що угруповання окупантів на Криворізькому та Херсонському напрямках фактично перебуває в оточенні.

“У них є вихід: або здаватися, або продовжувати щось вигадувати. Вони вирішили вигадувати”, – пояснив Самусь рішення про перекидання російських військ на південь у коментарі виданню Кореспондент.

Він зазначив, що російські генерали не можуть доповісти Путіну, що вони відходять від Херсонщини. Але Самусь нагадав, що Москві вже доводилося оголошувати про “жести доброї волі”.

“Це ж зараз відбувається у Херсонській та Запорізькій області – особливо в Херсонській, де росіяни зараз перебувають у дуже скрутній ситуації”, – сказав експерт і висловив упевненість, що окупантам не вдасться наступ.