42 країни світу закликали Росію негайно вивести своїх військових із Запорізької атомної електростанції, наголошуючи, що їхнє перебування там створює загрози для її безпечної роботи.

Про це йдеться у заяві, опублікованій на сайті делегації ЄС при міжнародних організаціях у Відні. 

До заяви приєдналися усі члени ЄС і Євросоюз як окремий підписант, Норвегія, Британія, США, Канада, Японія, Південна Корея, Австралія, Нова Зеландія, Грузія, Молдова, Північна Македонія та Туреччина.

Країни нагадують, що агресія РФ проти України є грубим порушенням міжнародного права та Хартії ООН, а контроль Росії над ЗАЕС ставить під загрозу принципи ядерної безпеки.

“Розгортання російських військових та озброєння на території станції – неприйнятне і є ігноруванням принципам безпеки й запобігання ризиків, які усі члени МАГАТЕ зобов’язалися поважати. Закликаємо РФ негайно відвести військових та інший неуповноважений персонал із ЗАЕС та прилеглої території, як і всієї території України, щоб оператор і українські органи влади могли відновити суверенні зобов’язання у межах міжнародно визнаних кордонів України, і щоб легітимний персонал (станції) міг виконувати свої обов’язки без зовнішнього втручання, погроз та неприйнятно важких умов роботи. Це також уможливить для МАГАТЕ проведення верифікації  відповідно до зобов’язань України щодо запобіжних заходів – у безпечних умовах та своєчасно”, – наголошують підписанти.

Країни також додають, що вторгення РФ в Україну і перебування російських військових на АЕС безсумнівно підвищили ризик ядерних інцидентів. 

Вони також засуджують спроби Росії через дезінформацію виправдати свої протиправні дії в Україні. 

Зазначимо, Генеральний секретар ООН Антоніу Гутерреш також закликав до негайного припинення військових дій поблизу найбільшої в Європі атомної електростанції та створення демілітаризованої зони навколо ЗАЕС.

“На жаль, замість деескалації, протягом останніх кількох днів надходять повідомлення про подальші дуже тривожні інциденти, які, якщо вони продовжуватимуться, можуть призвести до катастрофи. Я закликаю негайно припинити всі військові дії в безпосередній близькості від станції та не цілитися у її об’єкти чи околиці”, – йдеться у заяві ООН.

Гуттереш також закликав “сторони вивести військовий персонал і техніку зі станції та утриматися від подальшого розгортання сил або обладнання на місці”. При цьому він не згадав, що ЗАЕС обстрілюють російські військові.

“Об’єкт не можна використовувати як частину жодної військової операції. Натомість потрібна термінова домовленість на технічному рівні щодо безпечного периметра демілітаризації, щоб гарантувати безпеку території”, – заявив він.

До цих закликів приєднався і головний дипломат ЄС Жозеп Боррель.

“Запорізька АЕС не повинна використовуватися в жодній військовій операції. Підтримую заклик до демілітаризації її території, починаючи з повного виведення російських сил, і закликаю МАГАТЕ здійснити візит до неї”, – зазначив він.

Боррель наголосив, що Росія повинна негайно передати повний контроль над Запорізькою АЕС її законному суверенному власнику – Україні.

Водночас Росія відкинула заклики ООН про створення демілітаризованої зони навколо АЕС.

Постійний представник Росії в ООН Василь Небензя заявив, що Москва має “захистити” ЗАЕС. За його словами, виведення військ зробить об’єкт “уразливим для провокацій та терористичних атак”.

“Демілітаризація станції може зробити її вразливою для тих, хто захоче її відвідати. Якими будуть їхні цілі та завдання, ніхто не знає. Ми не можемо виключати будь-яких провокацій, терористичних атак на станцію, яку ми маємо захистити”, – сказав він.

Президент Володимир Зеленський у телефонній розмові з главою Євроради Шарлем Мішелем закликав запровадити санкції проти атомної галузі та ядерного палива РФ. МЗС Молдови висловило стурбованість через ситуацію на Запорізькій АЕС і закликало допустити на станцію експертів МАГАТЕ.