На даний момент наша країна перебуває на досить складному етапі війни, ситуації на фронті з кожним днем стає важчою. Саме через це багато експертів та політиків згадують про ядерний арсенал, який був наявний в Україні до 1994 року і фактично зданий Кучмою. Тепер час Зеленського повертати втрачене. Експерти вважають, що його наявність могла б кардинально змінити розвиток подій. 

Надія більшості людей залишається лиш на нинішного президента України — Зеленського та підписання указу про початок виготовлення власної ядерної зброї або ж її повернення.

Екс-глава української зовнішньої розвідки, генерал-лейтенант Валерій Кондратюк, висловив свою думку щодо можливості України відновити свої ядерні можливості. У ході інтерв’ю, відповідаючи на запитання про загрозу Третьої світової війни та роль України, він відзначив, що наразі відбуваються зміни у світі, і система міжнародної безпеки після війни в Україні буде переосмисленою.

«Я хочу сказати, що світ не наблизився, а світ наблизили до ІІІ Світової… Чого світ більше всього боявся – це розповсюдження ядерної зброї і технологій. А уявіть собі, що ціла країна з таким арсеналом потрапить до рук терориста? І мені здається, світ, всі розвідки прогавили той момент, коли Путін, який на початку був лібералом, перетворився на диктатора. В свій час не були зроблені висновки. І сьогодні ми маємо наслідки його не лише агресивної політики, а по суті, він намагається робити все те, що робив Сталін – захоплювати світ і ставити всім ультиматуми. «От у мене ядерна зброя, а ви думайте далі що хочете..», — зазначив Кондратюк.

За його переконанням, на сьогоднішній день такі «підходи» з висловлюванням загроз вже не ефективні, оскільки все зазнало змін через поточну війну Росії.

«Але найкраща відповідь світу, як мені здається, це якщо Путін навіть буде думати про застосування ядерної зброї проти України, то Україна отримає не лише моральне право відновити свої спроможності по ядерній зброї, але мати й певні практичні речі», — сказав Кондратюк.

В 1994 році Україна підписала Будапештський меморандум, в рамках якого вона відмовилася від володіння ядерною зброєю, отримавши взамін гарантії безпеки від інших країн, зокрема, НАТО. Однак у 2014 році Російська Федерація атакувала територію України, порушивши цей меморандум.

У лютому 2021 року президент Володимир Зеленський висловив свою протистояння ідеї відновлення ядерного статусу для України. При цьому він вказав, що Москва не взялася б за вторгнення, якби в Києві зберігалася ядерна зброя.

«Я вважаю, що сьогодні це неправильно робити. Все-таки ми повинні не перетворюватися з людей на звірів….з усіма мінусами демократії, з усіма мінусами ядерного роззброєння, з усіма викликами, які були і є у нас, коли забрали нашу територію і вбили 14 тисяч людей, – все-таки, якщо ми хочемо побудувати демократичну, цивілізовану країну, ми повинні йти за світовим законом, повинні залишатися людьми».

Білл Клінтон, колишній президент США 42-го номера, визнав, що відчуває жаль за свою участь у процесі ядерного роззброю України в 1990-х роках.

У серпні 2023 року Олексій Данілов, секретар Ради національної безпеки і оборони, відповідаючи на питання щодо можливості забезпечення України гарантій безпеки за умови наявності ядерної зброї, висловив думку, що ймовірність повернення Україною свого ядерного статусу дуже невелика. За його словами, проблема полягає не лише у політиці, але й у технологічному аспекті цього питання.

«Що стосується арсеналу, який був у нас вилучений, давайте будемо реалістами — навряд чи це взагалі можливо. І не тільки з якихось політичних питань, а й з технологічних. Це дуже складна ситуація. Ті міжконтинентальні ракети, які були на території нашої країни, — це складна річ», — заявив секретаря Ради національної безпеки і оборони Олексія Данілова в ефірі телемарафону, відповідаючи на питання, чи можуть гарантії безпеки для України передбачати наявність ядерної зброї.

Водночас, згідно з його висловлюванням, існують країни, які самі не мають ядерної зброї, але отримують гарантії безпеки від країн членів НАТО.