Сьогодні в Києві СБУ прийшло до Мухтара Аблязова, який називає себе головним координатором Казахського майдану. Вранці до його квартири в українській столиці прийшла група силовиків.

У СБУ пояснили, навіщо спілкувалися із казахськими «активістами», які перебувають в Україні. Як стверджують у прес-службі відомства, все відбувалося на законних підставах:

«З огляду на поточну ситуацію в Казахстані, Служба безпеки України в межах своїх повноважень вживає комплексу заходів, у тому числі й оперативних, для того, щоб ефективно захищати безпеку громадян України. Особливо з огляду на російський фактор і ймовірні провокації з боку РФ, які можуть дискредитувати нашу державу на міжнародній арені та пошкодити її інтересам. Саме з цією метою відбувається перевірка та спілкування з окремими громадянами Казахстану. Тобто йде звичайна робота в рамках чинного законодавства та функціональних обов’язків служби».

У СБУ додали, що на їхню думку, певні особи мають ознаки незаконного перебування на території України. У зв’язку з цим «підготовлено відповідні матеріали, які будуть передані до Державної міграційної служби».

Крім того, СБУ повідомила й про інші перевірки в на території Україні.

Зокрема СБУ роз’яснює свою розмову з особою, яку називають членом штабу опозиційного руху “Демократичний Вибір Казахстану” – Заманбеком Тлеулієвим.

В СБУ запевняють, що їхні співробітники поводилися ввічливо та коректно, не перешкоджали відеозйомці, яку проводили громадяни Казахстану. Вказано, що зважаючи на занепокоєння останніх, на місце викликали Нацполіцію, яка зафіксувала, що все відбувалося без порушень та в рамках українського законодавства.

В СБУ наголошують, що наразі ніхто з громадян Казахстану не є затриманим.

Джерело УП в правоохоронних органах вказує, що СБУ має певну інформацію щодо можливих провокацій російських спецслужб стосовно “причетності України” до заворушень у Казахстані, і тому відпрацьовує алгоритм дій на випередження.

Нагадаємо, у Казахстані введено режим надзвичайної ситуації через масові протести, що спалахнули після підвищення цін на автогаз і переросли в безладдя. Президент Токаєв попросив допомоги в ОДКБ.

У Казахстані мітинги за зниження цін на скраплений газ переросли у масові протести по всій країні. Президент Касим-Жомарт Токаєв ухвалив відставку уряду під керівництвом Аскара Мамина.

Учасники протестів у казахстанському Актау заявили, що припиняють виступи, бо домоглися того, що колишній президент Казахстану Нурсултан Назарбаєв залишив посаду голови Ради безпеки країни.

Перший президент Казахстану Нурсултан Назарбаєв разом із своїми родичами, ймовірно, залишив країну. Про це повідомляє видання Orda.kz із посиланням на власні джерела. Офіційного підтвердження чи спростування цієї інформації поки що не надходило. Раніше повідомлялося, що два літаки, що належать членам сім’ї Нурсултана Назарбаєва, помітили в міжнародному аеропорту Бішкека.

На ситуацію вже відреагувала міжнародна спільнота, Президент Франції Емманюель Макрон та голова Єврокомісії Урсула фон дер Ляйєн (Ursula von der Leyen) закликали до припинення насильства, яке спалахнуло в Казахстані на тлі масових протестів. “Права та безпека громадян фундаментальні і мають бути гарантовані. Я закликаю до припинення насильства та до стриманості. ЄС готовий допомогти там, де це можливо”, – заявила фон дер Ляйєн на спільній прес-конференції в Парижі. Макрон додав, що повністю поділяє цю позицію.