Високий представник ЄС з питань закордонних справ і політики безпеки Жозеп Боррель сподівається на досягнення угоди країнами Євросоюзу щодо пропозиції спільно закупити боєприпаси для України.

Про це він заявив перед засіданням Ради ЄС у закордонних справах у Брюсселі, пише “Європейська правда”

Боррель розповів, що перша частина зустрічі буде присвячена ситуації в Україні, під час якої виступить глава МЗС Дмитро Кулеба і буде обговорюватися подальша підтримка з боку ЄС.

“У другій половині дня ми проведемо спільну зустріч глав МЗС і міністрів оборони, і я сподіваюся, що вони фіналізують угоду про надання боєприпасів Україні. Є пропозиція, яка включає три напрямки, на загальну суму 2 млрд євро. Я сподіваюся міністри зможуть досягти домовленості, інакше нам буде важко продовжувати постачання озброєння Україні”, – сказав Боррель.

За його словами, європейські партнери добре знають, які боєприпаси потрібні Україні.

“Наша мета – надати боєприпаси Україні. Швидко, найбільшу можливу кількість і за найменшу ціну. Треба бути практичними: швидко, дешево і необхідну кількість”, – додав він.

Як повідомлялося, ЄС може використати короткостроковий інструмент спільних закупівель зброї з бюджетом в 500 мільйонів євро для прискорення промислового виробництва необхідних Україні 155-міліметрових боєприпасів.

Досі країни ЄС надали Україні 350 тисяч 155-міліметрових артилерійських снарядів, яких Київ потребує більше для утримання лінії оборони і початку очікуваного весняного контрнаступу.

План Борреля складається з трьох паралельних напрямків, про які євродепутатам розповіла єврокомісарка з питань фінансових послуг, фінансової стабільності та союзу ринків капіталу Мейрід Макгіннесс. Перший напрямок – термінова передача Україні запасів снарядів та іншої амуніції, наявних на складах країн-членів ЄС. Суть другого полягає у формуванні масових замовлень на виробництво боєприпасів на підприємствах європейської оборонної індустрії, яке враховувало б потреби України та країн-членів ЄС. Третій напрямок – масове та швидке збільшення обсягів виробництва снарядів у ЄС, що є головною передумовою для вчасного виконання замовлення.

“Міністр оборони України заявив, що вони (Збройні сили України. – Ред.) терміново потребують стабільних поставок боєприпасів 115-міліметрового калібру. І щоб швидко й ефективно допомогти Україні, ми повинні діяти одночасно за всіма трьома напрямками. Бо якщо ми не наростимо виробництво, то не зможемо переконати країни-члени передати свої запаси амуніції Україні”, – сказала Макгіннес. За її словами, в Єврокомісії вже визначили 15 підприємств-виробників боєприпасів в 11 країнах-членах ЄС.

При цьому єврокомісарка наголосила, що потужності виробництва 155-міліметрових снарядів у ЄС “є більшими, ніж у багатьох його країн-партнерів”. Підписання значних контрактів на закупівлю боєприпасів на загальноєвропейському рівні “надішле потрібний сигнал оборонній індустрії”, переконана Макгіннес. “Єврокомісія готова мобілізувати свої ресурси, щоб підтримати оборонну промисловість і змусити її наростити свої потужності”, – заявила вона.

Постачати амуніцію задля перемоги України

Успіх плану Борреля залежить від темпів його втілення, вважає євродепутат з Німеччини, християнський демократ Міхаель Ґалер (Michael Gahler). “Зараз важливо швидко зреагувати, бо ми й так втратили чимало часу за минулий рік, тому що багато країн ЄС, включно з Німеччиною, занадто довго були занадто пасивними”, – сказав політик. Він висловив сподівання, що європейська оборонна індустрія “вже включила всі важелі, не чекаючи сигналу від урядів”. “Я можу їх (виробників зброї. – Ред.) запевнити: ваша продукція потрібна і буде купуватися протягом довгого часу, оскільки ми не можемо сподіватися на те, що кінець “імперії зла” наступить швидко”, – сказав Ґалер.