В інтерв’ю американському ЗМІ Axios Володимир Зеленський заявив, що “у світі вже давно інформаційна зброя потужніша за ядерну”. Після цього президент запровадив санкції проти власника трьох проросійських телеканалів в Україні. Американські експерти кажуть, що запит у суспільстві на це існував давно і порівнюють такий крок із забороною російських телеканалів на початку війни з Росією.

За словами Вільяма Тейлора, колишнього посла США в Україні, рівень дезінформації, який надходив через закриті канали, послідовно збільшувався.

“Це обов’язок і відповідальність уряду – захистити свій народ від такого роду атак. І зараз – найкращий для цього час”, – заявив Тейлор.

Аналітик американського дослідницького центру “Атлантична рада” Андерс Аслунд, який раніше працював у наглядові раді “Укрзалізниці” вважає, що закриті канали не мають нічого спільного із журналістикою.

“Вони є прямою інформаційною зброєю у війні проти України”, – каже Аслунд.

Експерти вважають, що аргументи про свободу слова тут недоречні.

“Безглуздя. Протягом війни зазвичай ви запроваджуєте певний рівень цензури проти вашого ворога”, – говорить Аслунд.

“Вплив росіян на ці канали є настільки прямим та очевидним, що це аж дивує. Коли іноземний уряд з поглядами, які шкодять Україні, настільки прямо підтримує ці канали – це не свобода слова. Це, по суті, інформаційна атака на Україну”, – заявив Тейлор.

Медіаекспертка Ніна Янковіч з вашингтонського “Центру Вілсона” погоджується, що з майданчиками для поширення дезінформації слід боротись і не ставить під сумнів рішення української влади. Але її непокоїть, що це може відкрити шлях для переслідування інших ЗМІ в майбутньому.

“І хоча зараз не виглядає, що Зеленський цього хоче, але в майбутньому може бути інший президент, або ж Зеленський сам змінить свою думку – і може почати використовувати рішення РНБО для закриття інших медіа, які йому не подобаються”, – каже Янковіч.

Вона також відзначила, що протягом своєї президентської кампанії Зеленський згадував, що він згорне деякі із заборон Петра Порошенка – на соціальні мережі VK, “Одноклассники”, та деякі веб-сайти, які становлять ризик національній безпеці.

На думку експертки, заборона зупинить великий потік російської дезінформації, але не покладе їй край.

“Є багато інших векторів, через які Росія може прокласти шлях до інформаційної екосистеми. І ми навіть не говоримо, що відбувається в онлайні – там досі поширюють багато дезінформації: через сторінки й групи у Facebook, через Telegram-канали. І справитись з цим офісу президента набагато складніше”, – розповіла експертка.

Андрес Аслунд очікує, що після закриття телеканалів будуть інші, рішучіші кроки.

“Обурює, що Віктор Медведчук зараз по суті керує фракцією з 44 депутатів у Верховній раді. Російському агентові не місце в українському парламенті. Ось що має зараз обговорюватись. І я думаю, все до цього йде”, – каже Аслунд.