Санкції щодо Росії можуть зруйнувати європейську економіку, якщо їх не переглянути або не скасувати. З такою цинічною заявою виступив прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан.
“Спочатку я думав, що ми просто вистрілили собі в ногу, але тепер ясно, що європейська економіка вистрілила собі в легені, і вона задихається”, – сказав Орбан.
Йому вистачило наглості заявити, що Україна потребує допомоги, але європейським лідерам слід переглянути свою стратегію, оскільки санкції завдали значної шкоди європейській економіці, не послабивши Росію і не наблизивши багатомісячну війну до будь-якого врегулювання.
“Санкції не допомагають Україні, проте вони шкідливі для європейської економіки, і якщо так продовжуватиметься, вони уб’ють європейську економіку. Те, що ми бачимо зараз, нестерпно”, – сказав Орбан.
Сплеск цін на газ та електроенергію змусив Орбана скоротити багаторічне обмеження цін на комунальні послуги для домогосподарств із більш високим споживанням.
“Момент істини має настати у Брюсселі, коли лідери визнають, що припустилися прорахунку, що політика санкцій була заснована на невірних припущеннях і її необхідно змінити”, – додав він.
Зазначимо, що карма все-таки працює і окрім об’єктивних загроз, як-от російська війна проти України та її руйнівні наслідки для Європи та світу, зокрема безпекова, економічна, енергетична та продовольча кризи, Угорщина сьогодні опинилася також перед загрозами, які спровокував… її ж попередній уряд(и) на чолі з Віктором Орбаном, зазначає виданню Європейська Правда директор Інституту центральноєвропейської стратегії Дмитро Тужанський.
Це насамперед рекордна інфляція та вкрай непевна фінансова ситуація в країні через карнавал щедрості влади напередодні виборів, коли скасовувалися один податок за іншим, заморожувалися ціни на соціальні продукти, пальне, комуналку, виплачувалися 13-ті пенсії та надбавки. А на додаток Орбан втрачає кошти ЄС.
Брюссель заблокував Угорщині виплати з євробюджету на відновлення після пандемії через проблеми з угорським законодавством. Щобільше, відразу після виборів проти Будапешта була ініційована нова санкційна процедура ЄС, яка ставить під загрозу отримання Угорщиною вже основних грошей від Євросоюзу.
Додайте до цього катастрофічну залежність Угорщини від російських енергоносіїв, важливість російських інвестицій в країні і що все це після російського вторгнення в Україну та реакції Заходу перетворюється на валізу не те що без ручки, а з бомбою на годинниковому механізмі всередині. Не кажучи вже про те, що вся зовнішня політика Віктора Орбана, започаткована в далекому 2010-му, яка ретельно вибудовувалася на антибрюссельських та проросійських наративах і схемах під брендом “Відкриття на Схід” (Keleti Nyitás), після 24 лютого фактично стала історією.
Їй раптом прийшов кінець. Магнітна вальгусна шина! Зменшує біль, випрямляє кістку Захист суглобів! Наколінний фіксатор за акційною ціною -53% Окуляри для комфортного зору поблизу і на відстані! Встигніть на знижку! Потужна електроточилка за 349 грн. Судячи з усього, Віктор Орбан усе це прекрасно розуміє, хоча точно ніколи не визнає власну провину чи прорахунки. Більше того, схоже, що він буде прагнути відтягувати до останнього момент остаточного руйнування та зміни свого попереднього курсу, бажаючи зберегти бодай його крихти, як-от російські контракти на газ і нафту.
Звідки така впевненість? Один із доказів цього – введення з 25 травня “воєнної надзвичайної ситуації”, формально – через воєнні дії в сусідній Україні. Крок, який не має особливих підстав, проте спрямовані на те, щоб додатково драматизувати ситуацію в угорському суспільстві, а відтак – підвищити вагу зусиль нового уряду з порятунку країни.
Інший аргумент на користь неминучих змін – зміни у персональному складі уряду (про це – трохи далі), а головне – парадоксальна ситуація, що за останній місяць склалася у зовнішньополітичній риториці Будапешта. Новообрана президентка Каталін Новак має абсолютно інше бачення. Вона публічно висловлює підтримку Україні, засуджує дії Росії та наміри відродити СРСР, тоді як Віктор Орбан та Петер Сійярто продовжують уникати навіть згадки про РФ, дорікаючи лише Брюсселю і продовжуючи називати президента України своїм опонентом.