В Україні в 2019-му на пенсію у 60 років зможуть вийти тільки ті, хто заробив від 26 років стажу. Решті доведеться працювати до 63 і 65 років. Щоб не залишитися без допомоги від держави у пенсійному віці, стаж можна купити.

Пенсійний фонд продає стаж українцям за двома схемами.

Перша — для тих, хто запізнився, пенсійний вік уже на носі, а стажу критично не вистачає. В такому випадку чиновники пропонують заплатити за ті роки, коли українець офіційно не працював. Натомість цей період порахують у стаж. Один місяць буде коштувати 1638 грн, це 44% від мінімалки (якщо купувати зараз). Якщо ж ще є час, стаж можна купувати помісячно, у такому випадку його вартість становитиме 819 грн (22% мінімалки).

Популярне: “Я – готовий”: Вакарчук зробив гучну заяву про президентство

Для пенсії у 63 потрібно мати від 16 років стажу (до 2028-го щорічно норма збільшуватиметься на 12 місяців), для пенсії у 60 років — від 26 років із наступного року (10 років щорічно норма буде збільшуватися на 12 місяців). У Міністерстві соціальної політики підрахували, що в 2028-му тільки 55% виконають вимоги щодо стажу. Решта буде працювати до 63 і 65 років. Фактично кількість українців пенсійного віку без пенсій зростатиме щороку.

Число тих, хто вийде на пенсію у 65 років, зміниться за 10 років незначно. Якщо в цьому році таких буде 4%, то через 10 років — лише 5%. Пов'язано це з тим, що мінімальні вимоги для отримання пенсії у 65 років не змінюються, досить відпрацювати лише 15 років. Водночас кількість українців, які вийдуть на пенсію "вчасно", скоротиться із 70% до 55%.

Експерт у сфері пенсійного забезпечення Галина Третьякова вважає, що легше цю суму інвестувати і примножити самостійно, замість того, щоб віддавати гроші державі. Але трапляються і винятки. Якщо для пенсії у 60 років не вистачає одного-двох місяців, то набагато вигідніше їх купити. Наприклад, у наступному році українцеві виповниться 60 років. Йому не вистачає два місяці. Якщо не купити стаж, на пенсію можна буде вийти у 63 роки, якщо заплатити 3276 грн, можна буде вчасно отримати виплату. Навіть із мінімальною пенсією без урахування підвищення за ці три роки, заплативши трохи більше 3 тис., можна буде отримати більше 54 тис. грн.

\