В Україні за різними оцінками перебуває до двох мільйонів машин на єврономерах. Згідно із законом, українець може, не перетинаючи кордон, керувати такою машиною не більше 10 днів, а іноземець – до року. "Перегонники", які за винагороду привозять нерозмитнені авто, обіцяють покупцям необмежене право користуватися машиною і при цьому не платити акцизи, мито і податки. Довірливі автолюбителі погоджуються на тіньові схеми і фактично порушують закон.

"Розвод на лоха"

Спритні перегонщики заробляють до 10 тис. євро на "тіньовому" ввезенні авто. З однієї машини вони в середньому отримують близько 1000 євро. Покупцям обіцяють не тільки "класну машину за ціною Lanos", але і нібито можливість законно користуватися авто і навіть не перетинати кордон. Подібних оголошень в мережі – десятки.

Популярне: По-королівськи! Марина Порошенко з доньками вразили неймовірними вишиванками (Фото)

– Ось зараз посилять покарання, мене не оштрафують? -цікавимось у одного з "перегонників".

– Чого це посилять покарання? Це тільки проект, пропизиція! Нас 2 млн в Україні, вибори на носі. Ти дійсно думаєш, що вони нас будуть так злити? Я співпрацюю з "АвтоЄвроСилою", гарантую постійну допомогу юристів, – обіцяє автор одного з оголошень.

Після цього продавець відправив мені кілька сайтів, на яких можна вибрати автомобіль. Наступний крок – внести передоплату в розмірі 400 євро. Зрозуміло, письмовими гарантіями, чеками і договорами "перегонники" себе не обтяжують.

За словами продавця, він ввозить машини з Литви в режимі "тривалого транзиту" і тому "кататися" можна необмежений час. Перетинати кордон раз на рік не доведеться. Правда, в українському законодавстві немає жодного слова про подібну можливість. Юрист Ольга Ніколаєнко, яка спеціалізується на митному законодавстві, пояснює: подібні пропозиції – "розхвод на лоха" і шахрайство.

– Думай швидше, я постійно у відрядженнях. Якщо хочеш машину, можу за п'ять днів все організувати, – обіцяє "перегонник".

Відповідно до букви закону, більше 10 днів використовувати машини без української реєстрації можуть тільки іноземці і не більше року. Через два місяці після того, як автомобіль перетнув кордон, його необхідно зареєструвати в Сервісному центрі МВС. Лже-підприємці оформляють авто на литовські фірми, а українцям, які заплатили за машину, видають довіреності.

Для багатьох "перегонників" "співпраця з" АвтоЄвроСилою"- конкурентна перевага. Вони нібито захистять від "свавілля правоохоронців" і допоможуть зібрати документи в разі, якщо в Україні введуть дешеве розмитнення.

Українці, розповідає юрист Олександр Плахотник, охоче ведуться на будь-які схеми, "аби платити менше". Перевірити, як довго машина без реєстрації знаходиться на території України, можна за номерами. Тому шахраї придумали нову схему заробітку – продають "нові" номери. З їх допомогою нібито поліція не зможе визначити справжній термін перебування авто на території країни.

Юристи ж кажуть: платити за такі номери можуть тільки самі довірливі автолюбителі. "Документи будуть підроблен. Легально їх отримати неможливо. І машину все одно можна пробити по vin-коду, який знаходиться на двигуні, на кузові", – зазначає Ольга Ніколаєнко.