9 жовтня у Стамбулі розпочався триденний синод Вселенського патріархату. Засідання відбуватиметься в закритому режимі, його порядку денного офіційно не оголошували. 

За даними джерел "ВВС News Україна", на ньому, найімовірніше, будуть розглядати питання про надання автокефалії Українській православній церкві. 

У прес-службі Константинопольського патріархату не змогли підтвердити або спростувати цю інформацію. 

19 квітня Верховна Рада України проголосувала за постанову про звернення президента до вселенського патріарха Варфоломія з проханням надати томос про автокефалію православній церкві в Україні. 22 квітня президент Петро Порошенко повідомив, що Вселенський патріархат розпочав розгляд цього питання.

2 вересня Архієрейський собор ухвалив рішення, що Константинопольський патріархат може надавати автокефалію без погоджень з іншими церквами. 

7 вересня в межах підготовки до надання автокефалії православній церкві в Україні Вселенський патріархат призначив своїми екзархами в Києві архієпископа Даниїла Памфілійського зі США і єпископа Іларіона Едмонтонського з Канади. 

Популярне: Масові перевірки та шалені штрафи: як каратимуть українців вже з жовтня

Дії константинопольського патріарха Варфоломія щодо призначення представників в Україні у Російській православній церкві (РПЦ) розцінили як "грубе вторгнення" на свою канонічну територію і пообіцяли, що вони "не залишаться без відповіді". 

14 вересня на позачерговому засіданні Синод РПЦ ухвалив рішення припинити свою участь у структурах, пов'язаних із Константинопольським патріархатом. Синод також вирішив припинити спільне служіння представників РПЦ з ієрархами Константинопольського патріархату і заборонити під час богослужінь згадку вселенського патріарха Варфоломія. 

17 вересня архієпископ Даниїл Памфілійський заявив, що питання про надання автокефалії православній церкві в Україні вирішено. Цього самого дня Порошенко сказав про "фінішну пряму" для надання автокефалії.