Міністерство сільського господарства Угорщини оголосило, що з середи, 19 квітня, забороняє імпорт 25 сільськогосподарських продуктів і зернових з України.

Про це пише Hirado.hu.

Угорщина, яка раніше оголосила про заборону на імпорт українських зернових, з середи поширила цей захід на десятки сільськогосподарських продуктів.

Згідно з указом, опублікованим в ніч з вівторка на середу, окрім зернових, на угорській території не можна буде продавати борошно, мед, олію і м’ясо, вироблені в України. Ці обмеження діятимуть до 30 червня. Запроваджені заходи угорський уряд пояснює захистом угорських фермерів та споживачів.

Водночас Угорщина не забороняє переміщення цих продуктів по своїй території, тобто транзитні перевезення все ще будуть дозволені, але відповідні органи будуть перевіряти їх на кордоні, за ними стежитимуть за допомогою відповідних електронних пристроїв і патрулів.

Перевізники, які порушують введені правила, можуть бути оштрафовані. Штраф може сягати навіть повної вартості вантажу.

Нагадаємо, Болгарія запровадила тимчасову заборону на імпорт продовольства з України, за винятком транзитних товарів.

Останніми днями Польща, Угорщина та Словаччина також заборонили імпорт українських сільгосптоварів, у Румунії лунають заклики до цього через шкоду для місцевих фермерів у зв’язку з нижчими цінами української продукції.

Нагадаємо, що 28 березня стало відомо, що Румунія і Польща ведуть переговори з Європейською комісією щодо механізмів відстеження експорту українського зерна, щоб гарантувати, що місцеві фермери не постраждають від потоку дешевого імпорту.

30 березня польський прем’єр Матеуш Моравецький заявив, що в уряді Польщі планують розробити правила, які дозволять обмежити ввезення українського збіжжя до країни, бо “це зерно сьогодні дестабілізує наш ринок”. У Єврокомісії заявили, що віддані подальшій підтримці України, однак імпорт українського збіжжя чинить тиск на сусідні країни, які фактично “завалені” українським зерном.

Під час візиту до Польщі 5 квітня Володимир Зеленський і прем’єр-міністр Польщі обговорили ввезення українського зерна до ЄС через Польщу, на який скаржилися місцеві фермери. За словами Зеленського, вони знайшли вихід. Водночас президент не уточнив, про який саме вихід ідеться.

9 квітня заступник міністра сільського господарства і розвитку села Польщі Януш Ковальський заявив, що Польща зупиняє імпорт українського збіжжя щонайменше до липня цього року, повідомив заступник міністра сільського господарства країни Януш Ковальський.

Напередодні міністерка економіки України Юлія Свириденко заявила, що за результатами переговорів було вирішено, що транзит українських товарів через територію Польщі буде розблоковано у ніч з четверга на п’ятницю (у ніч проти 21 квітня – ред.).

Стало відомо, що Угорщина, Польща, Словаччина, Болгарія та Румунія вже зверталися до Європейської комісії з проханням про фінансові компенсації для підтримки місцевих фермерів. У березні ЄС пообіцяв мобілізувати понад 56 мільйонів євро з надзвичайного сільськогосподарського резерву для Румунії (10 млн), Болгарії (17 млн) та Польщі (30 млн), однак влада двох останніх країн заявила, що цього буде замало. Крім того, країни просять Єврокомісію розробити механізми, що допоможуть налагодити відстеження експорту зерна з України та уникнути демпінгу цін.

Деталі другого пакету допомоги у Єврокомісії не озвучили, оскільки він ще розробляється. Закінчити підготовку документа сподіваються “протягом наступних кількох днів”, але потім його ще мають затвердити держави-члени ЄС.

Водночас посадовці Єврокомісії відмовилися чітко відповісти, чи було запровадження заборони на імпорт в односторонньому порядку країнами-членами ЄС порушенням законодавства блоку.

“Ми маємо справу з війною. А війна впливає й на фермерів, і загалом на населення України. ЄС і держави-члени, серед яких Польща, і всі держави, які межують з Україною, роблять усе можливе, щоб допомогти Україні. І це дуже вітається. Не наша чи будь-кого в принципі мета – створити труднощі для населення в ЄС у той час, як ми підтримуємо Україну. Тому йдеться не про санкції, а про те, щоб знайти рішення, ґрунтуючись на законодавстві ЄС, враховуючи й інтереси українців і Євросоюзу. Ось як маємо дивитися на ситуацію”, – сказав речник президента Європейської комісії Ерік Мамер.