При всій “незалежності та геройстві” президента Російської Федерації Володимира Путіна — він не хоче брати на себе таку важку ношу, як президент Республіки Білорусь Олександр Лукашенко. Про це в ефірі ток-шоу “Свобода слова Савіка Шустера” сказав перший президент України Леонід Кравчук.

“Я хочу привітати, перш за все, наших білоруських друзів, журналістів, активістів, волонтерів, що вони вдруге дивують мене особисто своєю позицією, своєю волею і своєю рішучістю. Це говорить багато про що, а саме, що ці люди розпочату справу доведуть до кінця. Я в цьому абсолютно впевнений. Я думаю, що тут головне питання, якщо брати Путіна і Лукашенка, при всій незалежності і як би, рішучості, геройстві, Путіна — він не хоче взяти на себе таку важку ношу, як Лукашенко. Тому що диктатура, яка є в Білорусі, вона вже перевершила всі реальні і нереальні можливості. Тому він, звичайно, не хотів би, я так думаю і згоден в цьому випадку з усіма — не хотів би, щоб Лукашенко обтяжував його, вірніше, був вантажем. Ще одним вантажем для пана Путіна”, — сказав Леонід Кравчук.

Він зазначив, що в Білорусі відбувається велика драма, в якій бере участь білоруський народ.

Також додамо, що Кравчук розповів, що помічник Путіна закликав Україну “врешті-решт вирішити, чи буде вона виконувати Мінські угоди”.

Ідея проведення інспекції українських позицій біля селиша Шуми у Донецькій області спільно з бойовиками належить заступнику керівника адміністрації президента Росії Володимира Путіна Дмитру Козаку. Він вимагав цього під час відеоконференції ТКГ.

“Саме 9 вересня, як реакція на ці всі події ( погрози ватажка “ДНР” Пушиліна обстріляти позиції ООС під Шумами – ред.) відбулося позачергове засідання ТКГ у формі відеоконференції. Вперше на цій відеоконференції був присутній пан Козак, радник президента Росії Володимира Путіна. Я був здивований, чому раптом прийшов на засідання пан Козак. Він дуже був так енергійно, навіть з нотками ультиматуму сказав, що Україна повинна врешті-решт вирішити, чи вона буде виконувати Мінські угоди, чи не буде… І причиною такого спічу було те, що, мовляв, біля села Шуми є траншея, на якій українські війська проводять інженерні роботи”, – пояснив Кравчук.

Водночас голова української делегації ТКГ зазначив, що українська сторона мала документ – відеоспостереження місії ОБСЄ, в якому зафіксовано, що за цей час жодних робіт не проводилось, а траншея була вирита ще до узгодження режиму припинення вогню від 22 липня. Однак представники окупантів заявили, що мають свої спостереження і роботи там нібито ведуться і поставили питання про створення місії, яка б провела дослідження на місці.

“10 вересня о другій годині дня мало відбутися це спільне інспектування. Але раптом зранку та сторона (представники ОРДЛО, – ред.) висунула додаткові умови, що, мовляв, ще три точки потрібно дослідити, потрібно провести нові спостереження і скласти якийсь протокол, про що не йшло жодної мови (під час обговорення, – ред.). Ми тоді сказали, що не приймаємо, бо це питання навіть не обговорювалось”, – розповів Кравчук.

“Але після цього почався прицільний вогонь по тому пункту, де розташована місія і де перебував представник ОБСЄ. Це вже була не просто загроза, а реальні дії, стрілянина. Нам швидко вдалося зробити кроки, які убезпечили життя цих людей”, – зазначив голова української делегації в ТКГ.