Президент Володимир Зеленський заявив, що ініціює переговори учасників Будапештського меморандуму щодо надання Україні гарантій безпеки, а у разі, якщо переговори не відбудуться Київ поставить під сумнів рішення щодо відмови від ядерної зброї. Про це він оголосив під час виступу на Мюнхенській безпековій конференції.

” За відмову від третього у світі ядерного потенціалу Україна отримала гарантії безпеки. Цієї зброї (тепер – УП) у нас немає, безпеки у нас немає також. Немає і частини території нашої держави, що за площею, до речі, більше ніж Швейцарія Нідерланди чи Бельгія. А головне, немає мільйонів наших громадян – громадян України.

Отже, дещо – є, є право! Право вимагати перейти від політики умиротворення до забезпечення гарантій безпеки і миру. З 2014 року Україна тричі намагалася скликати консультації держав-гарантів Будапештського меморандуму. Тричі і безуспішно. Сьогодні (19 лютого – УП) Україна зробить це вчетверте.

Я ініціюю проведення консультацій у рамках Будапештського меморандуму. Скликати їх доручено міністру закордонних справ, і якщо вони знову не відбудуться, або за їх результатами не буде гарантій безпеки для нашої держави, Україна матиме повне право вважати, що Будапештський меморандум не працює, і усі пакетні рішення 1994 року були поставлені під сумнів”.

До слова, за інформацію Телеграм-каналу Вертикаль, в останній місяць питання ядерної зброї порушується дедалі частіше.

Мало того, Україна може у найкоротший термін почати відновлювати потенціал. І якщо Будапештський «розводняк» нарешті помре, то Зеленського, якщо він наважиться, суспільство лише підтримає цим шляхом. Західні партнери відверто розвели недосвідчених українських дипломатів у 90-х роках.

Нагадаємо, після здобуття незалежності Україна мала у своєму розпорядженні третій за розміром арсенал ядерної зброї у світі, однак після підписання Будапештського меморандуму Україна відмовилася від статусу ядерної держави, а США, Росія та Британія (потім до них приєднались Китай та Франція) в обмін на це надали Києву гарантії суверенітету та територіальної цілісності.

Як влучно підкреслили, в Телеграм-каналі Таємниці депутата, Україна більше ніколи не буде в статусі «терпили», який приклеювався до нас завдяки «мудрій» політиці минулої влади, починаючи з 90-х, яка торгувала національними інтересами в обмін на особисте збагачення.

Результат дій тих політиків видно сьогодні. Будапештський меморандум є, але ніхто його не виконав, окрім України, яка віддала свою ядерну зброю. Наші партнери забувають про достатній інтелектуальний потенціал нашої країни. Все, що було, швидко можна повернути нарешті, сказавши, що нас «кинули» тоді, але більше ніхто й ніколи не кине, адже прилетить у відповідь.

У Західних партнерів та Росії залишається час. Захід має, нарешті, бути сильним. Україна буде сильною.