Міністр культури та інформаційної політики Олександр Ткаченко подав у відставку, прикріпивши заяву про звільнення. Головними причинами такого ходу він  вважає рішення Кабміну відібрати у його Міністерства Держкіно, а також держбюджет-2022 з мізерною сумою на культуру.

Експерти пояснили, з чим пов’язані такі часті ротації в Кабміні, про що насправді говорить рішення екс-міністра та навіть викрили його зв’язки з олігархом Коломойським.

Директор Департаменту внутрішньої політики Міжнародного центру перспективних досліджень (МЦПД), доктор політичних наук Ігор Петренко пояснив порталу Коментарі, що в ситуації з Ткаченком нічого особливо страшного немає, адже це виключно його різке рішення.

“Він просто емоційно реагує на те питання, з яким він не згоден (і виведення Держкіно з-під управління його міністерства, і недостатнє фінансування культури на 2022 рік, хоч держбюжет поки що пройшов лише перше читання). У результаті Ткаченко пішов на такий кардинальний крок. Я не розглядав би його заяву про відставку як показник відсутності єдності в Кабміні. Це виключно питання незгоди Ткаченка із рішенням більшості”, – каже Ігор Петренко.

Ба більше, експерт зазначив, що написання Ткаченком заяви про відставку ще не означає саму відставку.

“За відповідне рішення має проголосувати Рада. Але, як я розумію, поки що це не узгодили ні в уряді, ні в парламенті. Можливо, проходитимуть якісь консультації, шукатимуть вирішення проблеми. Ну, а, якщо такого рішення не знайдуть або якщо Ткаченко вже принципово не хоче бути міністром, голосуватимуть за його відставку та шукатимуть заміну. Хоча Ткаченко – досить професійна людина, він точно з того середовища, яким безпосередньо на сьогоднішній день керує. Але, як ми бачимо, є певні розбіжності”, – наголошує Ігор Петренко.

Щодо загалом ротацій у Кабміні – у президента Володимира Зеленського просто такий підхід: все залежить від того, як працює людина.

Якщо вона показала свою ефективність, виконує ті зобов’язання, які брала на себе, вона – продовжує працювати. Якщо є питання до її роботи – йде.

“Думаю, чимало тих, хто хотів би стати міністром, із цим особливих проблем немає. А такий підхід лише показує, що Зеленський не хоче, щоб ситуація костеніла. Йому важливо, щоб відбувалися якісні зміни. Звідси – пошук людей, які можуть спробувати себе проявити у тій чи іншій сфері. І їм надають таку можливість. Півроку-рік. А потім питають за результатами. У ротації в уряді немає нічого поганого. Якщо результату немає – треба міняти. І це правильно”, – резюмує Ігор Петренко.

Політолог, директор Департаменту внутрішньої політики та комунікації Українського інституту політики Олена Броницька вважає, що на звільнення Олександра Ткаченка також мали вплив його зв’язки з олігархом Коломойським в епоху деолігархізації Зеленського.

“Ткаченко був певною мірою людиною Коломойського. А зараз у Кабміні хочуть підвищити вплив ОП. І, найімовірніше, новим міністром культури також буде людина Єрмака. А те, що Ткаченко йде без бою, можливо пов’язане з тим, що він просто м’який за вдачею. Втім, не виключено, що є певний компромат. Коли ти є міністром, так чи інакше у твоєму міністерстві відбуваються справи (включаючи відкати), до яких тебе можуть примазати навіть якщо ти до них не причетний”, – міркує Олена Броницька.