В Україні буде скорочуватися кількість ставок учителів.

Про це заявила міністр освіти України Лілія Гриневич, передає Корупція.Інфо.

Популярне:Оце так новина!!! Гройсман розповів, що зроблять з Саакашвілі, коли він приїде до Києва 

“В Україні відбувається природний процес оновлення корпусу вчителів. Він пов’язаний з різними факторами. Наприклад, кількістю дітей, які навчаються. Коли зменшується кількість дітей в системі освіти, скорочується кількість ставок учителів”, – зазначила Гриневич.

За її словами, зараз досягнутий пік падіння кількості дітей у старшій школі.

“І це зменшення триває, тому, очевидно, буде скорочуватися і кількість ставок учителів. Це відбувається не тому, що хтось спеціально закриває школи, а тому, що це природній процес”, – підсумувала Гриневич.

– Багато питань і до ідеї сертифікації вчителів. Наприклад, замглави профільного комітету Олександр Співаковський наголошує, що це не вирішить проблему якості освіти. Особисто ж мені не зрозуміло, чому сертифікація не обов’язкова.

– Проблему якості освіти можна вирішити лише комплексними змінами: новими стандартами та методами навчання, підготовкою вчителів, модернізацією системи управління.

Чому ж сертифікація добровільна – це ви дуже правильно спитали. Ситуація така: кожні п’ять років відбувається атестація вчителів, і цей механізм себе дещо дискредитував. Систему атестації будемо змінювати, але поки вона залишилася в законі. Щоб старе замінити новим, його треба довести до досконалого вигляду. Свого часу я була причетною до запровадження ЗНО. Обов’язковим воно стало у 2008 році, а добровільно його можна було складати з 2003-го. За 5 років цей механізм був ідеально відпрацьований, тому в 2008-му все відбулось як слід. У результаті ЗНО вважається однією з найуспішніших реформ. Таку ж логіку потрібно застосовувати з сертифікацією.

 Ще одна мета добровільної сертифікації – виявити агентів змін і мотивувати тих учителів, які готові до реформи. Спеціалісти, які оволодіють новими методами навчання, отримають 20% доплати до своєї заробітної плати. І ми передбачаємо, що вони будуть ділитися своїм досвідом з колегами.
–Крім цього, у Держбюджет на наступний рік планується закласти підвищення зарплат учителів на 25%. Це велике збільшення витратної частини бюджету. Думаєте, таки вдасться узгодити й провести через Раду?

– Думаю, так. Насправді в мене є й інші пропозиції. Я переконана, що заробітну плату потрібно піднімати не тільки вчителям, але й викладачам ВНЗ. Потрібно добре поспілкуватися на цю тему з народними депутатами. Мені б хотілося, принаймні з нового навчального року, підняти на один розряд не тільки вчителів, але й викладачів ВНЗ.

Так, для цього потрібні додаткові гроші. Наприклад, щоб підняти заробітну плату викладачам ВНЗ з першого вересня наступного навчального року, нам потрібно закласти орієнтовно 400 млн гривень у Держбюджеті. Але наголошую: не можна вимагати від людей працювали творчо та із завзяттям, якщо вони змушені витрачати весь вільний час на підробітки, аби хоч якось вижити. Цього року в середньому вчителям підвищили зарплати на 50%. Це прогрес, але недостатній, якщо порівняти з середніми зарплатами в країні.

 

 Треба заохотити вчителів перейти від авторитарної педагогіки до педагогіки партнерства. До речі, у нас і так багато талановитих вчителів, які вже давно застосовують підходи нової української школи, але, на жаль, вони переважно сконцентровані в елітарних чи приватних закладах, які недоступні для всіх. Наше завдання – поширити нові підходи. Це дуже нелегко. В Україні 440 тисяч учителів. Одні з них готові до змін, другі – ні, треті – просто хочуть подивитися, що буде з тієї реформи. І таких більшість.
Зараз важливий виклик – перепідготувати понад 20 тисяч вчителів, які будуть брати перший клас у 2018-2019 навчальному році. Їм усім доведеться пройти дистанційний курс, потім у них буде очний курс, а згодом – заняття на базі інститутів післядипломної освіти. Також спеціально будемо готувати тренерів із нових методик навчання.

– Це можна назвати підготовкою до масштабного оновлення корпусу вчителів?

– Скоріше це оновлення рівня кваліфікації вчителів. Тому що є природний процес оновлення корпусу вчителів. Він пов’язаний з різними факторами. Наприклад, кількістю дітей, які навчаються. Коли зменшується кількість дітей у системі освіти, скорочується кількість ставок учителів. Наразі досягнутий пік спадання кількості дітей у старшій школі. І це зменшення продовжується, тому, очевидно, буде скорочуватися й кількість ставок учителів. Це відбувається не тому, що хтось спеціально закриває школи, а тому, що це природній процес.