Росія нехтує міжнародним правом і не збирається виконувати вирок трибуналу ООН.

Про це в відео-інтерв’ю розповів політолог Кирило Молчанов. За його словами, однак, багато що буде залежати від новообраного президента. Якщо Володимир Зеленський діятиме нестандартно, то шанси на врегулювання ситуації зростуть.

«Він міг би ініціювати проведення перемовин в нормандському форматі, або в мінській контактній групі, звідки, до речі, звільнилися майже всі українські представники.

Або він міг би взагалі зателефонувати президенту Путіну. Бо Петро Порошенко, він же ж щось там обговорював з Путіним, та ми про це дізнавалися лише заднім числом», – говорить Молчанов.

Також експерт наголошує, що на жаль, рішення трибуналу ООН та багатьох міжнародних інстанцій не має імперативної дії, за його невиконання не загрожують наслідки. Країна, що програє в цих судах, навіть не факт, що підпаде під санкції.

«Яскравим прикладом є справа Нікарагуа проти США. Штати програли тоді суд, але нічого не виконали. Росія таким же чином буде нехтувати міжнародним правом», – розповідає Молчанов.

Додамо, що раніше президент Володимир Зеленський заявив, що виконання Росією наказу трибуналу ООН про звільнення українських моряків і кораблів може стати першим сигналом про готовність до припинення "конфлікту" з Україною.

Про це він написав у суботу в Facebook.

"Виконання РФ наказу Міжнародного трибуналу ООН про звільнення захоплених українських моряків і кораблів може стати першим сигналом з боку російського керівництва про реальну готовність до припинення конфлікту з Україною", – зазначив Зеленський.

На його думку, таким чином Росія може зробити крок до "розблокування переговорів і вирішення створених нею проблем у цивілізований спосіб".

"Побачимо, який шлях оберуть у Кремлі. Але ми дуже чекаємо наших хлопців удома!", – додав він.

Водночас додамо, що за словами екс-судді Міжнародного суду ООН та Надзвичайного і Повноважного Посла України Володимира Василенка, рішення суду дає підстави для введення жорстких заходів стосовно РФ.

"Це є підставою до введення жорстких, системних санкцій, і не тільки проти окремих осіб, а проти Росії як держави. При цьому ці санкції повинні бути секторальними", – заявив дипломат в коментар.

Він зазначив, що РФ уже давно систематично порушує норми міжнародного права, а відсутність належної реакції призводить до подальших зловживань із боку Росії.

Кілька варіантів дієвих санкцій, які б змогли прискорити повернення українських моряків на батьківщину назвав екс-перший заступник секретаря Ради нацбезпеки і оборони України Степан Гавриш.

кщо Росія не виконає рішення суду, то щодо неї будуть введені обмеження, передбачені в міжнародному морському праві. Наприклад, це недопуск російських суден, особливо з кримською пропискою або військових, в іноземні порти для заправки. Це може бути арешт майна", – заявив він.