Кількість учасників Контактної групи з питань оборони України у форматі “Рамштайн” збільшується. Нині до цієї коаліції входять понад 50 країн. Надсилають представників і ті держави, які не афішують своєї участі у “Рамштайні”. Він стає значущим міжнародним майданчиком, де обговорюють найнагальніші проблеми глобальної європейської системи безпеки.

Таку думку в ефірі телеканалу FREEДОМ висловив представник президента у Верховній Раді України, член комітету Верховної Ради України з питань національної безпеки, оборони та розвідки Федір Веніславський.

“На “Рамштайн” намагаються потрапити навіть ті країни, які відкрито не виступають за Україну чи відкрито не протистоять Російській Федерації. Проте їхні представники, іноді без афішування своєї присутності, таки присутні на цьому заході. Це означає, що “Рамштайн” об’єднав весь цивілізований світ, який розуміє, чим є насправді РФ”, — коментує гість ефіру.

На його думку, “Рамштайн” став прообразом майбутнього військово-політичного союзу та справжньою антипутінською коаліцією.

“Рамштайн” став, на мою думку, певним прообразом майбутнього військово-політичного союзу, створення якого виключати точно не варто. Тому що ми бачимо, що не всі країни можуть і хочуть бути членами НАТО, але в інших форматах протистояти російській терористичній абсурдній війні, яку вона розв’язала, вони хочуть і готові. Поза сумнівом, це — антипутінська коаліція”, — наголосив Веніславський.

Генерал армії України, екс-глава Зовнішньої розвідки України Микола Маломуж висловив виданню Коментарі думку, що на нас чекає конкретизація “танкової ініціативи”.

Міністри оборони обговорять, які країни, що, скільки і коли зможуть поставити.

“Вважаю, що першочерговими стануть танки радянського зразка Т-72, які не вимагають особливої підготовки, перенавчання. Подібні машини є у низці країн НАТО. Далі будуть німецькі Leopard, на яких наші військові вже проходять навчання. Можливо ми отримаємо 50 таких машин від Німеччини, а також, за різними оцінками, близько сотні від інших країн. Паралельно підуть британські Challenger 2.

Їх нам пообіцяли небагато, поки що 14. Але це дуже хороші, ефективні танки. Є можливість, що Франція завтра оголосить про рішення постачати нам свої танки – AMX-56 Leclerc. І, звісно, згодом підтягнуться американські Abrams.

Тобто важливо не просто створення “танкової коаліції”, а й вироблення механізмів, графіків постачання та навчання, конкретні терміни створення броньових “кулаків”. Лінійка послідовних дій, які будуть обговорені міністрами оборони, начальниками штабів країн-учасниць цього формату”, – пояснює експерт.

Друга важлива тема – авіація, упевнений він. Поки що наші партнери вкрай обережні в даному аспекті. Але є надія, що тема зрушить з “мертвої точки”. І що почне обговорюватися реальність постачання, умови, типи літаків.

“Зараз обговорюються постачання МіГів із Польщі та Словаччини. Це те, що ми можемо отримати найближчим часом. Якщо вдасться вирішити це питання, то отримаємо посилення української авіації. Ці типи літаків освоюються досить швидко, за тиждень-два. І ми маємо гарну перспективу вже навесні використовувати їх у бойових діях, – зазначає Микола Маломуж. – Дальша перспектива – постачання американських F-15 та/або F-16.

Можливо також британські, німецькі винищувачі. Легші до навчання, використання наших аеродромів, ніж американські. Але постачання F-15 або F-16 теж мають обговорюватися. Якщо не США, які поки що не готові це робити, то іншими країнами, які мають на озброєнні ці американські винищувачі. Але для цього потрібно отримати дозвіл Штатів.

Думаю, що відповідне коаліційне рішення може вироблятися завтра. Тут слід продумати багато аспектів, у тому числі як подібна авіація впишеться в загальну систему не тільки повітряних сил України, а й усієї моделі оборони. Йдеться про координацію із системою управління, радіолокації, ракетних систем, наземних військ, які зараз ведуть активні оборонні дії, але готуються до стратегічних наступальних операцій, де авіація може грати одну з вирішальних ролей”.