Коломойський та Ахметов вирішили обвалити ринок електроенергії. Ринок на добу вперед (РСВ) в об’єднаній енергосистемі України у першій декаді лютого почало безпосередньо штормити. А сталося все через те, що двоє найбільших покупців електроенергії знизили попит на тлі значного підвищення пропозиції з боку Національної атомної енергогенеруючої компанії «Енергоатом».

Цими покупцями є компанії із групи ДТЕК Ріната Ахметова та «Юнайтед Енерджі» з групи Ігоря Коломойського. Удвох вони контролюють 77% попиту на Ринку на добу вперед (РСВ), тоді як «Енергоатом» контролює 42% пропозиції на РСВ.

Про це повідомляє телеграм-канал «Шептун», посилаючись на власні джерела.

«Чому це сталося? ДТЕК знизив ціну своїх заявок на РСВ, а «Юнайтед» перевів заявки на купівлю з РСВ на внутрішньодобовий ринок (ВРР). Внаслідок цих дій на РСВ пропозиція збільшилася, а попит значно знизився. Ціна впала і почалася паніка. Інші трейдери почали опускати цінові заявки на продаж на РСВ, посилюючи падіння ціни», – йдеться у повідомленні.

Окрім того, у повідомленні припускається, що такими діями ДПЕК хоче вбити одним пострілом одразу кількох зайців: змінити нинішній склад НКРЕКУ, який не виконує вказівки монополіста щодо обмеження конкуренції на ринку та підняття ціни, зменшити конкуренцію шляхом скорочення кількості незалежних трейдерів.

Варто зазначити, що ДТЕК Ахметова останнім часом часто тисне на владу з проханням заборони трейдерам продавати електроенергію.

Більш того, про підозрілі дії з боку Ахметова та Коломойського повідомляли у пресслужбі Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг.

«На початку лютого, коли у роботу було запущено всі 15 блоків АЕС, а споживання електроенергії знизилося через потепління, в енергосистемі виник профіцит електроенергії, що призвело до зниження ціни на “ринку на добу наперед”. Але ця ситуація була значно поглиблена учасниками ринку, які мають велику ринкову владу», – йдеться у повідомленні.

НКРЕКП зазначає, що у січні сумарний попит на РДН зі сторони двох структур – групи ДТЕК разом із афілійованими компаніями та компанії “Юнайтед Енерджі” – становив 77% від всього попиту. Водночас пропозиція НАЕК “Енергоатом” на РДН становила 42% від всієї пропозиції.

У лютому сумарний попит групи ДТЕК та “Юнайтед Енерджі” становив 81% від усього попиту на РДН, а сумарна пропозиція “Енергоатома” та групи ДТЕК становила 39% від всієї пропозиції на РДН.

«Така ситуація вказує на величезну ринкову владу окремих компаній та монополізацію ринку», – заявив регулятор.

У лютому пропозиція на “ринку на добу наперед” виросла на 30%, перш за все через збільшення генерації АЕС.

Але окрім того, деякі крупні компанії різко змінили свою поведінку на “ринку на добу наперед”, що призвело до суттєвого зниження ціни, йдеться у повідомленні.

«Так, одна група компаній різко знизила ціну своїх заявок на покупку та на продаж електроенергії. Часто такі заявки виставлялися по ціні нижче граничних (маржинальних) затрат, що суперечить типовій поведінці продавця електроенергії.

Інша компанія різко зняла свій попит із “ринку на добу наперед” та почала купувати електроенергію на внутрішньодобовому ринку навіть тоді, коли ціна там є гарантовано вищою на 15%, аніж ціна РДН», – пише пресслужба НКРЕКП.

Така поведінка, на думку регулятора, теж суперечить економічній логіці, адже, як правило, покупець намагається купити там, де дешевше, а не там, де гарантовано дорожче.

«Такі дії учасників із великою ринковою владою призвели до ланцюгової реакції по всьому ринку та обвалу ціни на РДН. Різка зміна поведінки великих гравців може свідчити, в тому числі, про змову задля досягнення певних цілей. Такі цілі можуть бути, як економічні, так і політичні, адміністративні чи регуляторні», – йдеться в повідомленні.