Українські енергетичні споруди знову стали об’єктом масштабної атаки з боку Росії. Дивує, що це відбувається прямо перед закінченням опалювального сезону. Чи варто українцям готуватись до весняного блекауту?

Зранку 22 березня ЗС РФ вчинили масштабну атаку на енергетичну інфраструктуру України. За даними Генштабу, ворог випустив 90 ракет різних типів та 60 дронів по території України.

Володимир Омельченко, директор енергетичних програм Центру Разумкова, відзначив, що Росія не досягла блекауту, оскільки національна енергетична система функціонує в цілісному режимі.

«Чому це відбулось зараз? Ну, мабуть, тому що Росія відчуває неможливість перемогти Україну на лінії фронту. По-друге, серйозний удар по репутації Кремля був нанесений проривом РДК, чеченських підрозділів на території Бєлгородщини. І, мабуть, вони нічого не знайшли краще, як нанести удар по критичній інфраструктурі України», — зауважив Омельченко.

Він також розповів, що ще одним стимулом для Росії здійснити атаку на енергетику стала стаття видання Financial Times, в якій Сполучені Штати закликали Україну припинити атаки на енергетичну інфраструктуру Росії. Вони попередили, що удари безпілотників по російських нафтопереробних заводах можуть призвести до зростання світових цін на нафту і спровокувати відповідні заходи.

За словами Володимира Омельченка, енергетична система України збережена, і немає приводів для очікування масштабних блекаутів. Бригади енергетиків вже займаються вирішенням проблем, і впродовж одного або двох днів всі нагальні питання будуть вирішені. Щодо захисту енергетичної інфраструктури від ракет і дронів, експерт підкреслив: було проведено значну роботу, але захистити всі об’єкти від ракет, особливо від балістики, є неможливим.

«Єдина опція збереження української енергетичної інфраструктури — це не тільки укріплення наших об’єктів фізичним захистом і протиповітряною обороною, але обов’язково нанесення потужних ударів по російській критичній інфраструктурі, яка пов’язана з військовою тематикою», — вважає експерт.