Щойно речниця Білого дому Джен Псакі під час брифінгу заявила немислиме: Білий дім не підтримує ідею превентивного запровадження санкцій проти газопроводу “Північний потік-2”.

Це неймовірно цинічно, якщо пригадати той факт, як Володимир Зеленський постійно привертає увагу до загроз для України та всієї Європи, які створить можливий запуск «Північного потоку – 2».

Наприклад, в січні президент України на зустрічі з сенаторами США в Києві закликав до негайного запровадження жорстких санкцій проти Росії, а не чекати на можливе широкомасштабне російське вторгнення в Україну, пише видання Axios.

Зеленський наполягав на тому, щоб США запровадили санкції проти газопроводу «Північний потік-2» найближчим часом, а не тільки після російського гіпотетичного вторгнення.

Попри всі спроби української влади зупинити злощасний газопривід, Псакі стверджує, що є розбіжності між нами та деякими в Конгресі, які припускають, що санкції щодо “Північного потоку-2” зараз будуть ефективними

” Ми не згодні з цим. Ми віримо, що це точка важеля впливу на Росію” – сказала вона.

Псакі нагадала слова президента Джо Байдена на пресконференції з канцлером Німеччини Олафом Шольцом, що якщо Росія вторгнеться в Україну, то Сполучені Штати покінчать з “Північним потоком-2”.

“Ви чули, як канцлер Німеччини вчора також повідомив, що ми працюємо злагоджено і що ми дуже скоординовані в наших зусиллях. Що стосується особливостей, то ми дозволимо цим розмовам відбуватися дипломатичними каналами” – сказала вона.

Псакі також нагадала, що “Північний потік-2” наразі не працює.

“Ми згодні, що це точка важеля впливу на президента Путіна та росіян. Німецькі регулятори призупинили сертифікацію трубопроводу. І ми були дуже чіткими у приватних і публічних повідомленнях, що у разі вторгнення проєкт не запрацює” – наголосила вона.

Це вступає в прямий конфлікт з тим, що говорив лідер України під час спілкування з іноземною пресою.

Нещодавно під час зустрічі з представниками іноземних ЗМІ президент України Володимир Зеленський знову нагадав про гарантії енергетичної безпеки, обіцяні Україні у зв’язку із запуском “Північного потоку-2”.

“Ми чуємо голос потужний з Німеччини, без образ, але тим не менш, який говорить дипломатичною мовою, що, якщо завтра буде ескалація з боку Російської Федерації, про “Північний потік-2” ми можемо не говорити. Як це зрозуміти? … Ще вчора, коли такої риторики не було щодо глибокої ескалації цього року з боку Росії й коли ми обговорювали питання “Північного потоку-2”, всі говорили: якщо буде “Північний потік-2″ запущено, Україна отримає безпекові енергетичні гарантії. … Це як мінімум 10-15 років продовження транзиту газу і використання газотранспортної системи України. Плюс, обов’язковий реверс”, – сказав президент.

Зеленський нагадав, що ці гарантії обговорювали й у Німеччині, і в США, і в ЄС, однак тепер риторика змінилася.

“Подивіться, як змінюється риторика, дуже швидко. Вже ніхто не говорить про енергетичну безпеку нашої держави, вже говорять, якщо буде ескалація, про який “Північний потік-2″ ми можемо говорити. Це така сама частина гібридної війни. Я все розумію, у всіх свої держави, у всіх свої виклики, у всіх свої інтереси, але дуже хотілося б, щоб в інтересах інших якимось чином ми ще брали участь”, – наголосив президент.

До слова, не лише американські партнери плутаються у своїх свідченнях.

Наприклад, канцлер Німеччини Олаф Шольц спочатку запевнив групу сенаторів США, що суперечливий газопровід “Північний потік-2” не буде запущений, якщо Росія вторгнеться в Україну, додавши на спільній пресконференції з Байденом, що вони “абсолютно єдині” щодо санкцій проти Росії. Також він додав, що “ми зробимо ті самі кроки, і вони будуть дуже і дуже важкими для Росії”.

Однак в момент, коли журналісти просили його прямо прокоментувати “Північний потік-2”, то однозначної відповіді канцлер не дав. Було видно неозброєним оком: він неодноразово уникав згадки його назви і відмовлявся прямо підтвердити, що підтримає ліквідацію інфраструктури.