Суддя КСУ – це вершина юридичної кар’єри, за яку немає нічого вище. Для будь-якого юриста Конституційний Суд – це кар’єрний Олімп. Та при обранні відбувається щось дивне, схоже на цирк. Про це йдеться у програмі “Право на гідність” на 24 каналі Віталія Шабуніна.

У програмі зазначається, що кандидат Микола Погорецький не зміг відповісти на елементарне запитання про рішення Європейського суду з прав людини. Водночас конкурсна комісія пафосно назвала його “одним із найвідоміших фахівців”.

«Для розуміння – на це питання, не запинаючись, відповість будь-який більш-менш досвідчений адвокат. Це просто основа їхньої професії.

Знаєте, чому комісія так очевидно витягує Погорецького? Бо завести в КСУ його хоче добре відомий всім заступник Андрія Єрмака – Олег Татаров. Погорецький з дружиною працюють в Адвокатському об’єднанні “Креденс”, яке ще донедавна називалось “Татаров, Фаринник, Головко”. Заступник Єрмака там був керуючим партнером.

Окрім цього, Погорецький разом із Татаровим ще 2014 року видав навчальний посібник про розслідування масових заворушень. А в команди Татарова – колосальний досвід в переслідування майданівців», – підкреслює Шабунін.

Зазначимо, що Олег Татаров – скандально відомий заступник голови Офісу Президента Андрія Єрмака з серпня 2020 року. Він є люстрованим чиновником МВС часів Віктора Януковича.

«Втім навіть не це найогидніше. Свою кар’єру кандидат до КСУ розпочав у Комітеті державної безпеки. Від 1986 до 1988 року він проходив підготовку в московській Вищій школі КДБ. Після її закінчення й до 1992 року працював слідчим відомства у Харківській області.

Лише з цієї підстави комісія мала б викинути його з конкурсу. Це пряма норма закону “Про очищення влади”. Особи, які працювали в КДБ, не можуть претендувати на посаду судді КСУ.

Однак конкурсна комісія має чітке завдання – протягнути людей Татарова в Конституційний Суд, і на закон їм начхати. Микола Погорецький з відео – це також проректор Київського національного університету імені Тараса Шевченка. Завідувач кафедри правосуддя», – йдеться у програмі.

«Та сама конкурсна комісія не поставила іншій кандидатці від Татарова – Єлизаветі Євграфовій жодного питання про чималу кількість її елітної нерухомості та автівок і оформлений на матір бізнес в окупованому Криму.

Безперечно, чинний голова Конституційного Суду Олександр Тупицький, як на мене, жахливий і продажний персонаж. Але люди, яких Офіс Володимира Зеленського пхає на його місце, нічим не кращі», – наголошує Шабунін.

Водночас Тупицькому в КСУ залишилося менше року, а працівника КДБ Погорецького Татаров туди пхає на 9 років. Замість вирішити проблему з Судом, команда президента робить її значно гіршою.

Для довідки, Олександр Тупицький – одіозний голова КСУ, якого підозрюють у втручанні в роботу системи казначейства. Йому також інкримінують надання неправдивих свідчень і підкуп свідка, неправдиве декларування і самоправство.

Цікаво, чи знає сам Зеленський про те, хто саме бере участь у конкурсі? Чи це все відбувається за його спиною?

Нагадаємо, що, як повідомлялося, на засіданні члени Ради суддів відмовилися делегувати своїх представників до Етичної ради, яка повинна перевіряти на доброчесність кандидатів і членів Вищої ради правосуддя (ВРП). Після цього президент України Володимир Зеленський заявив, що не допустить блокування судової реформи.