Путін оголосив, що намір перезапустити Запорізьку атомну електростанцію.

З технічної точки зору, в наш час перезапустити ЗАЕС практично неможливо. Для цього необхідно відновити роботу Каховської гідроелектростанції, щоб було достатньо води у резервуарі для систем охолодження.

Таку думку висловила експерт з ядерної безпеки, дослідниця Гарвардського університету, докторка політології Мар’яна Буджерин.

«Без значних інженерних робіт для відновлення подачі води у достатніх обсягах на ЗАЕС, перезапустити станцію неможливо. І навіть якщо росіяни зможуть якось вирішити цю проблему, то підключення високовольтних ліній, що ведуть до окупованих територій Росією, фактично недостатнє для підключення та виведення станції на будь-які потужності», — пояснила Буджерин.

Вона також підкреслила, що обладнання на захопленій росіянами станції вже два роки не відповідає технічним регламентам.

«Обладнання не знаходиться в належному стані. Потрібно проводити певні ремонтні регламентні роботи. Нічого цього не робиться на Запорізькій АЕС. Тому перезапустити станцію буде не тільки неможливо, але й дуже небезпечно», — зауважила експертка.

За словами Буджерин, Кремль маніпулює питанням безпеки на ЗАЕС.

«Важко розібратися, що взагалі відбувається в умах російських окупантів, їхньої влади, і навіщо все це починати особливо зараз. Ми можемо тільки здогадуватися. Останнім часом було кілька звітів і статей про те, як український персонал став жертвами тортур, жорстокого поводження та затримань. Є багато свідчень про тортури над українськими працівниками ЗАЕС. Крім того, були випадки, коли російські окупанти влаштовували «крос» по турбінному залу. Усе це порушує правила ядерної безпеки на станції. Тому, можливо, ескалація з боку Росії спрямована саме на те, щоб відволікти увагу від усього цього і зосередити її на Україні», — зазначила гостя ефіру.

Вона згадала, що нещодавно відбулося засідання Ради керівників МАГАТЕ, де було озвучено доповідь про дронову атаку.

«Таким чином, ймовірно, мета полягає в тому, щоб інформаційні втручання, дезінформація та усі інші токсичні дії з боку окупантів переводили увагу на Україну та змушували її захищатися, зокрема, на міжнародних форумах», — додала Буджерин.

Нагадаємо, гендиректор Міжнародного агентства з атомної енергії Рафаель Гроссі повідомив про щонайменше три прямі влучення в основні конструкції захисної оболонки реактора ЗАЕС.

Уперше з листопада 2022 року і після того, як я виклав 5 основних принципів уникнення серйозної ядерної аварії з радіологічними наслідками, ISAMZ   підтвердив, що відбулося щонайменше три прямих влучання в основні конструкції захисної оболонки реактора ЗАЕС. Цього не повинно відбуватись”, — наголосив Гроссі в соцмережі X.

Він додав що ніхто не може отримати жодної військової чи політичної переваги від нападів на ядерні об’єкти та закликав військових, які ухвалюють рішення, утриматися від будь-яких дій, що порушують базові принципи захисту ядерних об’єктів.

Разом із тим ані сам Гроссі, ані загалом МАГАТЕ, чиї експерти у неділю, 7 квітня, повідомили про фізичний вплив атаки безпілотників на один із шести енергоблоків атомної станції, не повідомляють, яка сторона завдала ударів.

Головне управління розвідки Міноборони України у своєму коментарі щодо ситуації на ЗАЕС заперечило причетність України до збройних провокацій на станції.

“Удари, зокрема імітаційні, по території української атомної станції, як і розміщення там військ та озброєння, мінування об’єктів ЗАЕС давно вже є відомою та постійною злочинною практикою окупантів”, ― нагадав представник ГУР МО України Андрій Юсов.

Він наголосив, що Росія має вивести війська з усіх об’єктів ЗАЕС, адже лише це дозволить відновити дотримання усіх необхідних міжнародних норм та контролю над важливим об’єктом атомної енергетики.