Військовий експерт Роман Світан в інтерв’ю УНІАН прокоментував заяви Лукашенка про те, що вони з РФ будуть об’єднуватися у військові угруповання, бо Україна нібито загрожує Білорусі. 

“Можна сказати, що це останній хід підготовки до злиття Росії і Білорусі. І він може бути також приурочений до цих переговорів. Створюється певний політичний кейс, яким торгуватимуться на цих переговорах. Тому Путін, що називається, надуває щоки. Тобто збільшує в медійному плані свою військову складову. За рахунок Білорусі він, звичайно, нічого не збільшить, оскільки білоруська армія ніколи не воювала ні з ким і у неї немає бойового досвіду. Вони не будуть воювати з Україною. Єдине, що вони можуть зробити – це надати свою територію російським військам”, – сказав експерт. 

Світан впевнений, що Лукашенко боїться превентивного удару з боку ЗСУ.

“Тому що як тільки ми зрозуміємо, що в нашу сторону готується якийсь наступ, ми завдамо удару вже по територію Білорусі. Тоді під ударом будуть всі військові об’єкти, включаючи Мозирський нафтопереробний завод, аеродром в Зябрівці. Під ніж підуть Ліда, Барановичі, інші важливі білоруські аеродроми. Тоді Лукашенко взагалі залишиться без авіазахисту. Такі рухи медійного плану не принесуть жодних проблем для української армії. Армія готова зустріти будь-яке військо з півночі. Армія “зарита” вздовж кордону, промінована, виконані певні інженерні споруди, проміновані всі танконебезпечні напрямки. Тобто був виконаний повний комплекс оборонних заходів. Це виконувалося не один місяць з того моменту, як тільки стало питання про закриття кордону з північного боку. Там вже, як кажуть, коні застоялися – сили на північному кордоні вже рвуться в бій. Їх зупиняють наші генерали. Лукашенко може це прогнозувати, до речі”, – заявив експерт.

Він прогнозує, що будь-яка проблема в Україні може зірвати ці частини, розташовані вздовж Білорусі, і вони зачистять лукашенківський режим. 

“Є ще батальйони білорусів, які також розташовані на білоруському кордоні. А їх точно вже ніхто не зупинить, навіть наші команди. Вони можуть просто піти звільняти територію Білорусі. Саме такого плану рух Лукашенко прогнозує. Вони розуміють, що від цього вони нічим не закриються, тому намагаються прикрити свою територію гіпотетичною наявністю якоїсь сили. Але ми її не бачимо там взагалі ніде. Вони у нас бовтаються вже півроку на півдні і ми їх просто щемимо щодня – по батальйону на концерт до Кобзона відправляємо. Природно, Лукашенко розуміє, що за кілька тижнів від його режиму може нічого не залишитися. Тому він більше боїться. Це така реакція захисту на передбачувану загрозу з боку України”, – додав Світан.

Варто підкреслити, що президент Володимир Зеленський під час звернення до лідерів Великої сімки у вівторок, 11 жовтня, запропонував направити на кордон України і Білорусі міжнародну місію.

Глава держави зазначив, що Росія, яка опосередковано вже втягнула Білорусь у свою війну проти України, намагається зробити це прямо за допомогою провокації про нібито планування удару по території Білорусі з боку України.

Він наголосив, що Україна не планувала і не планує військових заходів проти Білорусі і що нашу країну цікавить лише відновлення своєї територіальної цілісності.

 «…Щоб повністю зняти цю провокацію, щоб зняти ці наративи, які лунають від Лукашенка, щоб зняти навіть припущення про якусь загрозу нібито від нас, ми пропонуємо своє рішення. На кордоні України та Білорусі може бути розміщено місію міжнародних спостерігачів щодо моніторингу ситуації безпеки. Формат може бути розроблений нашими дипломатами», — запропонував Зеленський і попросив лідерів G7 підтримати ініціативу.