8 лютого Окружний адміністративний суд Києва обмежив Національну комісію з регулювання енергетики та комунальних послуг в роботі з двома десятками юридичних осіб. Йдеться про регіональні компанії зі збуту природного газу, у яких як дві краплі води схожі походження, мета і назва, пише видання “Олігарх”.
Півроку тому в базі даних юридичних осіб України з’явилося два десятки нових учасників з незрозумілими господарями. Але навіть цього виявилося досить для того, щоб переполошити найбільшого гравця на газовому ринку, НАК «Нафтогаз України». Саме з його ініціативи Окружний адмінсуд Києва зараз розпорядився заборонити НКРЕКП «вживати заходів для видачі ліцензій на постачання природного газу» всім двадцяти юрособам.
Цим же рішенням суд заборонив даним компаніям «виставляти в паперовому та електронному вигляді рахунки акти і будь-які інші платіжні документи про оплату за природний газ, спожитий побутовими клієнтами до січня 2021 г.».
Ніхто з цих підприємств поки не продав ні кубометра блакитного палива, тому звідки у «Нафтогазу» стільки неприязні – загадка. Але довго тримати інтригу в цьому питанні у Андрія Коболєва не стали.
«Компанія на виконання вимог постанови Кабміну №867 в період з 2018 по 2020 рр. здійснювала поставки природного газу газозбутовим організаціям. Але газозбутової організації в порушення Закону «Про ринок природного газу» та ліцензійних умов не здійснили розрахунки з оптовим продавцем – НАК «Нафтогаз України», на якого було покладено спеціальні зобов’язання для забезпечення загальнодержавних інтересів. У зв’язку з цим виникла заборгованість перед «Нафтогазом», яка на дату звернення компанії становить 23,3 млрд грн. », – вказується в позовній заяві держкомпанії.
Згадуваний борг належить іншій давно існуючій групі компаній, назви яких також прив’язані до регіонів діяльності та роду занять. Більшість цих газзбутів контролюється структурами Дмитра Фірташа. І схоже, що у вищезгаданих «нових» така ж історія походження. Принаймні, на це натякає те, що багато хто з новостворених підприємств в офіційних базах даних вказують електронну пошту з доменним ім’ям, що закінчується на 104.ua – ресурс, з яким завжди асоціювався газовий бізнес Дмитра Фірташа.
Логічно припустити, що якраз цей пункт і турбує «Нафтогаз України» найбільше. Мовляв, у Коболєва побоюються, що «старі» газзбути передадуть всю свою господарську діяльність «новим», але при цьому залишать за собою багатомільярдні борги перед «Нафтогазом України», які ніколи не будуть погашені.
Версія логічна, але тут потрібно враховувати як мінімум один нюанс. За роки роботи на газовому ринку профільні компанії Дмитра Фірташа жодного разу не йшли по шляху системного списання своїх зобов’язань перед НАКом.
Що ж може штовхнути на це їх зараз?
Відповідь на це питання лежить в недавньому штучному обмеженні цін на продаж блакитного палива побутовим споживачам (до 6,99 грн / куб м).
Це рішення було прийнято спеціально «під «Нафтогаз»: з метою створити умови для переходу до нього (від газзбутів) побутових споживачів. У Фірташа це розуміли і публічно заявляли, що встановлений рівень ціни не відповідає реаліям ринку, і спричинить збитки профільних компаній. Закладаючи ризик списання мільярдних боргів перед «Нафтогазом» через створення «нових» газзбутів, команда Фірташа отримувала дійсно значний важіль впливу на опонентів. Але поки що ті працюють на випередження.