В НАТО впевнені, що Україна готова повернути ще більше територій на тлі підготовки до великого контрнаступу.
“Я впевнений, що тепер вони будуть у змозі звільнити ще більше земель”, – заявив генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг після зустрічі на авіабазі “Рамштайн” у Німеччині, передає “Радіо Вільна Європа”.
За його словами, союзники наразі спрямували основну увагу на те, щоб Україна “здобула перемогу над неспровокованим вторгненням Росії, а після закінчення війни Київ мав “стримування для запобігання новим нападам”.
Союзники посилено оснащують українське військо засобами ППО, танками і боєприпасами напередодні великого контрнаступу. США оголосили новий пакет допомоги, у який ввійшли, зокрема, снаряди до HIMARS. Крім того, великі сподівання Генштаб плекає на результати 11-го “Рамштайну”.
Росіяни намагаються запобігти початку контрнаступу ЗСУ й активізувались на Вугледарському напрямку. За словами полковника СБУ Костенка, таким чином триває підготовка загарбників до весняно-літньої кампанії і спроби “розпорошити” сили українців.
Тим часом Володимир Зеленський попередив ворога, що українські військові знають про всі його плани у найближчий період. Президент також додав, що триває розробка ще якіснішої схеми розподілу озброєння та боєприпасів по підрозділах, а окрема увага у цьому питання приділяється новоствореним бригадам.
Військово-політичний оглядач Олександр Коваленко вважає, що ніхто з експертів і журналістів не може бути впевненим у сценарії постаючого контрнаступу ВСУ.
“Жоден контрнаступ ЗСУ не схожий на попередній. Наприклад, на північному плацдармі це були системні контратаки від оборони з зашкалюючою активністю в тилу противника. На Харківщині це були стрімкі штурмові дії”, – написав він.
Експерт зазначив, що дії ЗСУ в Харківській області спровокували те, що командування РОВ тоді не очікувало контрнаступу на цьому плацдармі і першу добу знаходилося в ступорі.
“Правобережна Херсонщина – методичне видавлювання РОВ з правого берега. Таким чином, сценарій майбутнього контрнаступу навряд-чи буде схожий на перераховані вище. Він може запозичувати певні моменти, але при цьому буде по своєму унікальним. А раз він буде унікальним, то хто знає, можливо він вже розвивається 72 години, а ми цього просто не знаємо”, – додав він.
Старший науковий співробітник Міжнародного інституту стратегічних досліджень з кіберпотужності та майбутніх конфліктів Франц-Стефан Гаді зробив прогноз щодо українського контрнаступу і заявив, що перша доба очікуваного прориву ЗСУ, ймовірно, буде вирішальною. За його словами, це буде “найдовший день в Україні”.
Як вважає Гаді, український контрнаступ буде успішним, якщо ЗСУ вдасться викликати “параліч” в російському військовому керівництві та паніку серед путінських військових. Такі кроки допомогли б уникнути виснаження в перші години наступу.
А ось найбільші шанси на успіх в України будуть, якщо російські солдати почнуть тікати від українських військ, які наступатимуть.
Також вирішальну роль під час контрнаступу у перші 24 години зіграють тактична несподіванка, лідерство на полі бою і бойовий дух. “Ці нематеріальні чинники, а не тільки зброя, допоможуть визначити, чи вдасться українцям залякати росіян, паралізувати російське військове керівництво і викликати тимчасовий збій серед командування й управління РФ”, — зазначає вчений.
За такого сценарію, продовжив він, українські бронетанкові колони проривають ешелоновану російську оборону, швидко просуваються в російський тил і загрожують вузлам управління і контролю, таким як військові штаби й центри постачання, посилюючи паніку і “параліч”.
Саме такий сценарій був реалізований під час блискавичного контрнаступу України у вересні 2022 року в Харківській області.