Країни НАТО з 12 по 23 червня проведуть найбільші у своїй історії авіаційні навчання Air Defender 2023.

Про це повідомляється на сайті Національної гвардії США.

Навчання пройдуть, зокрема, на території країн, які мають кордон з росією. Метою Air Defender 2023 буде перевірка здатності швидко розгортати та використовувати авіацію країн НАТО.

Багатонаціональні навчання під керівництвом Німеччини будуть зосереджені на польових тренуваннях оперативного та тактичного рівня, вони проходитимуть переважно у Німеччині з передовими оперативними пунктами в Чехії, Естонії та Латвії 12-23 червня.

Окрім Німеччини та США, у навчаннях візьмуть участь 22 країни-союзники. Планують задіяти близько 220 літаків 23 типів. Це робить Air Defender 2023 найбільшими навчаннями з розгортання ВПС з моменту заснування НАТО у 1949 році.

Російська пропаганда виправдовувала вторгнення в Україну тим, що Росія нібито побоюється розширення НАТО. Зокрема, в Кремлі були проти вступу України до Альянсу.

У підсумку повномасштабним вторгненням росіяни добилися зворотного ефекту. Фінляндія і Швеція через загрозу з боку Росії вирішили приєднатися до НАТО.

Фінляндія 4 квітня офіційно стала 31 членом НАТО. Після приєднання Фінляндії до Альянсу загальна протяжність кордону НАТО з Росією зросла на приблизно 1 300 кілометрів.

У Міністерстві закордонних справ Росії вже заявили, що “змушені будуть вжити заходів” у відповідь на це рішення. У США заявили, що приєднання Фінляндії до НАТО стало наслідком агресивної поведінки Владіміра Путіна.

Політолог-американіст Владислав Фарапонов акцентує, що будь-який американський президент пишався б, якби розширення НАТО відбулося саме під час його каденції. І Байден тут не виняток.

“Глава Білого дому нещодавно проводив окрему зустріч із лідерами Швеції та Фінляндії, дуже приємно відгукувався про їхню внутрішню політику, про той вплив, який вони можуть дати для зміцнення НАТО. І в цьому контексті США зацікавлені у розширенні Альянсу”, – зазначає Владислав Фарапонов.

На його думку, вся ця історія з розширенням НАТО (яке лише питання часу) показує, що Путіну не вдалося ні зменшити Альянс, ні його роз’єднати.

“Ми бачимо абсолютно протилежні результати від того, що Путін спочатку замислювався. І це для Штатів також важливо, адже все лягає у доктрину Байдена, суть якої – демократії рано чи пізно об’єднуватись у боротьбі проти автократій”.
Аналітик Фонду громадської дипломатії Олександра Решмеділова звертає виданню Коментарі увагу, що Україні варто дуже уважно спостерігати за цим процесом, оцінюючи, скільки часу та чому він займає. Щоб, проходячи свій власний шлях, не вважати, що нам втручають ціпки в колеса.

“Шлях досягнення двосторонніх або тристоронніх оборонних домовленостей вважаю швидшим та ефективнішим, – зазначає Олександра Решмеділова. – Враховуючи, що все частіше звучать заяви про загрозу розширити театр бойових дій та розпочати Третю світову війну, трансформаційні процеси в НАТО та інших колективних структурах будуть йти вкрай повільно. Їхня статичність, неповороткість – це і їх запобіжник, і тягар одночасно. Це явно не структури-трансформери, які швидко можуть змінити зовнішній вигляд перед нових викликів”.
Той факт, що Центр НАТО зі співробітництва у сфері кібербезпеки (CCDCOE), який працює в Таллінні, 18-21 квітня проведе найбільші у світі навчання з кіберзахисту Locked Shields 2023, у них візьмуть участь приблизно 3 000 осіб – хороша новина для України.