Україна потопила або вивела з ладу третину всіх російських військових кораблів у Чорному морі за трохи більше ніж два роки війни.

Про це заявив речник ВМС України Дмитро Плетенчук.

Він нагадав, що внаслідок останніх ударів ввечері суботи Україна уразила російський десантний корабель «Костянтин Ольшанський», який стояв у доці в Севастополі в окупованому Росією Криму. Корабель входив до складу ВМС України до того, як Росія захопила його під час анексії Чорноморського півострова в 2014 році. Також постраждали ще два десантні кораблі того ж типу «Азов» і «Ямал», а також корабель розвідки «Іван Хурс».

Атаку на вихідних реалізували українськими ракетами «Нептун». Також було уражено об’єкти порту Севастополя та нафтобазу. Російська влада повідомила про масовану українську атаку на Севастополь минулими вихідними, але не визнала жодної шкоди флоту.

Плетенчук зазначив, що знищено або виведено з ладу третину всіх військових кораблів, які були у Росії в Чорному морі до війни. Водночас він визнав, що потоплено лише два з близько десятка російських ракетоносців, і пообіцяв, що Україна продовжить наносити удари.

«Наша кінцева мета — повна відсутність військових кораблів так званої Російської Федерації в Азовському та Чорноморському регіонах», — сказав Плетенчук.

Він наголосив, що недооцінювати російський флот у Чорному морі не варто, оскільки йдеться про десяток носіїв крилатих ракет, патрульні та сторожові кораблі, ракетні катери. Але, очевидно, що ініціативу в морі Росія втратила.

“Фактично вони перебувають в обороні. Фактично вони втратили ініціативу в Чорному морі, яку мали на початку повномасштабного вторгнення. І фактично їх загнали до баз. Це вже досить серйозний показник. Це ще, звичайно, не капітуляція, але неможливість виконувати завдання в морі багато про що говорить”, — розповідає він.

Плетенчук також наголосив, що Чорноморський флот РФ завжди був, з одного боку, бойовим флотом. Він, наприклад, брав участь у сирійській кампанії. З іншого боку, він був “вітринним” флотом, який найкраще постачався.

“Флот, який комплектувався за пріоритетним принципом і особовим складом, і кораблями, опинився в такому становищі, що зараз змушений ховатися. При цьому ховатися у східній частині Чорного моря біля своїх берегів. Ситуація іноді має смішний вигляд, коли судна “Оборонлогістики” змушені ховатися у територіальних водах Турецької Республіки, бо це не та зона, в якій їх уражатимуть. Це насправді феномен. Країна, яка у всіх ток-шоу воює з усім НАТО, ховає свої судна у територіальних водах країни НАТО у Чорному морі від українців. Тому, так, зараз становище у них непривабливе”, — зазначив Дмитро Плетенчук.

Він додав, що юридично ЧФ РФ перетворився на флотилію, оскільки після втрати крейсера “Москва” його флагманом зараз є корабель другого рангу.

Крім того, на окупованому Кримському півострові в Росії залишаються кораблі, які не є носіями крилатих ракет “Калібр”, або ж туди прибувають кораблі, що виконують логістичну функцію. Так чи інакше, цей флот вже не можна назвати повноцінним. Російське командування, аби вберегти кораблі, перетягнуло їх до Новоросійська, проте й там їм небезпечно. Тому, врятувати залишки російського флоту може лише його виведення із Чорного моря.

Про це сказав військово-політичний оглядач групи “Інформаційний опір” Олександр Коваленко.

“Для російського флоту є лише одна можливість порятунку своїх військових кораблів — виведення внутрішніми водами у Каспійське море. Звичайно ж, командування російських окупаційних військ на це швидко не піде, оскільки подібна втеча буде, скажімо так, тотальним приниженням і ганьбою для Росії. Вона програла морський бій — тотально, повне фіаско в Чорному морі — країні, яка не має флоту, при цьому маючи досить непоганий, якщо говорити про потенціал, флот у своєму розпорядженні”, — резюмував Олександр Коваленко.