На думку експерта, після деокупації Маріуполя або Мелітополя, визволення Криму – справа кількох місяців.

Наприкінці лютого було кілька повідомлень про “бавовну” в Маріуполі. У Мережі говорили про те, що це перші “дзвіночки” визволення міста.

Військовий експерт Сергій Грабський розповів, як оцінює шанси на деокупацію Маріуполя і пояснив, чому це місто, разом з Мелітополем, є важливими для повернення Криму. Про це він сказав в ексклюзивному інтерв’ю ТСН.

Ми можемо тільки робити певні припущення, тому що ми не маємо того обсягу інформації, якою володіє наш Генштаб. Маріуполь, безумовно, є досить важливим пунктом на наших фронтах. Бо він є символом того, що у разі проходу до Маріуполя, ми маємо розуміти два основних аспекти. Перший — з виходом на Азовське море ми розрізаємо сухопутний коридор, який забезпечує постачання південного фронту противника”, – зазначив Грабський.

Він пояснив, що після виходу на узбережжя Азовського моря ЗСУ отримають можливість завдавати удари практично по всьому Криму. Грабський назвав Маріуполь – символом нашої перемоги на Півдні.

“Тому що з виходом в районі Маріуполя до узбережжя ми фактично ліквідуємо загрозу південного фронту і блокуємо російські війська, які знаходяться зараз на тій території. Таким чином Маріуполь, так само як і Мелітополь, є символом нашої перемоги. Значення цих двох міст є рівнозначним з точки зору нашого просування на Півдні і звільнення як материкового Півдня України, так і Криму”, – каже експерт.

На його думку, після деокупації Маріуполя або Мелітополя справа визволення Криму триватиме місяцями, але не більше.

“Ворог це чітко усвідомлює і він панічно готується до цих дій, риючи шанці, а в іншому аспекті вже тікаючи з Криму”, – підсумував Грабський.

В той же час, радник міського голови Маріуполя Петро Андрющенко у коментарі «Новинам Приазов’я» розповів, що вибухи, які сталися у місті, зміцнили місцевий спротив.

«Окупанти й місцеві жителі реагують абсолютно адекватно кожен у свій бік. Що стосується маріупольців, то, звісно, вони зраділи, вони відчули, що, те, що ми давно кажемо, деокупація Маріуполя неминуча, що ніхто не забув про Маріуполь, що він буде звільнений, що всі цим займаються. Врешті-решт вони це почули, побачили, можна сказати, на власні очі. І це дійсно підняло дух людей в окупації та зміцнило спротив. Це дуже гарна новина», – сказав він.

За словами Андрющенка, російські окупанти у Маріуполі перебувають у розгубленому стані.

«Маріуполь перестав бути глибоким тилом, перестав для них бути безпечним, враховуючи, що вони накопичили достатню кількість боєкомплекту, палива і військової сили. І треба з цим щось робити, що саме вони не розуміють. Реакція в росіян була запізніла. Принаймні ми побачили першу таку реакцію сьогодні, тому що по місту і по Маріупольському району пішли зачистки, причому достатньо масові з перекриттям доріг, з зупинкою руху транспорту. Це, безумовно, реакція в тому числі на «бавовну», з пошуку людей, які можуть допомагати, щоб кара небесна завітала в Маріуполь ще не один раз», – розповів Андрющенко.

За його словами, у Маріуполі останнім часом збільшилася кількість представників Росгвардії, але разом із тим він каже про зменшення кількості російських військових.

«Всі інші підрозділи, які розташовані на території Маріуполя та Маріупольського району, ми бачимо. Зменшення контингенту пов’язане з тим, що це був резервно-ударний контингент, який вони формували, доукомплектовували, проводили злагодження. Зараз він іде на фронт і відправляється на різні ділянки фронту. Тому спостерігаємо зменшення кількості російських військових безпосередньо по Маріупольському району», – пояснив Андрющенко.

Російські військові в Маріуполі використовують укріплення, які були побудовані Збройними силами України, зазначив посадовець.

«Єдине що – вони завезли зенітні гармати зразка 1939 року. Мабуть, в такий спосіб вони будуть намагатися протидіяти «бавовні», яка літає в Маріуполь. Всі укріплення закінчені. В принципі не так багато роботи було, тому що вони здебільшого використовують укріплення, які були побудовані ще ЗСУ. Просто довели до ладу, трохи добудували. Нових або іншого якогось укріплення Маріуполя ми не спостерігаємо», – поділився радник мера.

Андрющенко впевнений, що Маріуполь вдасться звільнити цього року.

«У нас немає відчуття, що це відтягнеться на якісь роки. Маріуполь є тією точкою, яка потрібна ЗСУ, потрібно повертати в Україну, тому у нас немає сумніву. Ми сподіваємося, що ближче до вересня, в серпні, ми повернемося додому», – наголосив він.