Можлива зустріч президента України Володимира Зеленського та російського глави Володимира Путіна обіцяє бути непростою, виходячи з необхідності обговорення питання деокупації українських територій, захоплених Кремлем.

Про це заявив посол України в Хорватії, Боснії і Герцеговині у 2010-2017 рр. Олександр Левченко у програмі “Украина на самом деле” телеканалу “Дом”.

Він вважає, що зустріч може відбутися на полях саміту у Нормандському форматі.

“Найімовірніше, на полях “Нормандії” — це найбільш прийнятне місце. І це було би найбільш доречно. Тому що на полях “Нормандії” у нас зрозуміліший порядок денний. “Нормандія” займається виключно Донбасом. Путін заявляє, що про Крим він би не хотів говорити. А якщо ми йдемо на інше місце, ніж Нормандія, як ми не можемо говорити про Крим? А враховуючи, що порядок денний “Нормандії” присвячений Донбасу — ОК, значить, щодо Донбасу. Тут також маса невирішених питань, які вимагають політичного втручання”, — сказав дипломат.

Левченко зазначив, що, “найімовірніше, це станеться, якщо відбудеться сам саміт”, оскільки “без цієї двосторонньої зустрічі саміт не буде завершено”. Обговорити глави МЗС можуть стратегії переговорів лідерів країн “нормандської четвірки”, – передає Укрінформ.

“Глави МЗС чотирьох країн домовляться про якісь загальні моменти, можливо, закінчити нарешті обмін утримуваними особами. Можливо, нарешті щодо розведення сил і засобів від лінії зіткнення, про відкриття КПВВ. Але багато речей, напевно, будуть сказані відкрито, й Путіну зокрема. Ніхто не сприймає використання українських громадян на російських виборах. Це дуже псує весь фон Мінського процесу й Нормандського формату”, — пояснив Левченко.

Ухвалення підсумкової заяви після саміту також є непростим моментом, оскільки інтереси України та Росії, яка не прагне повертати окуповані українські території, кардинально відрізняються.

“Зрештою фінальний документ, на який доведеться вийти при підписанні комюніке саміту Нормандського формату, він також непростий. Тому що, якщо його виписати округло, й усім зручно, тоді воно не буде дієвим. Воно щось повинно мати конкретне. І тут українська й російська сторони повинні дати добро на виписане. А враховуючи, що все стосується української території, то наскільки українська сторона може маневрувати, щоби дотримати свої інтереси, напевно, треба відстоювати цю позицію. Так що подивимося”, — наголосив дипломат.

Відомо, що 11 жовтня відбулася телефонна розмова Володимира Зеленського з канцлеркою ФРН Ангелою Меркель і президентом Франції Емманюелем Макроном.

Зустріч глав МЗС країн Нормандського формату повинна відбутися найближчими тижнями. Цього ж дня також з Макроном і Меркель провів перемовини й Володимир Путін, який поскаржився, що Україна нібито відмовляється виконувати Мінські домовленості, а також домовленості саміту “нормандської четвірки” у Парижі.

Нагадаємо, 13 жовтня міністр закордонних справ Дмитро Кулеба під час брифінгу заявив, що українська сторона очікує на сигнали від Кремля для проведення зустрічей на рівні міністрів закордонних справ або ж на рівні президентів.

За його словами, він буде “радий” і “готовий до зустрічі” з Лавровим.

“Тому чекаємо на сигнал з Москви. Поки що ніяких сигналів ми не отримували. Щойно вони там визначаться, ми будемо готові до проведення такої зустрічі… Ми всі зацікавлені у руху вперед у мирному врегулюванні. Тому потрібно вжити таких кроків, які призведуть не до ескалації ситуації, на що нас провокує Росія”, — додав Кулеба.

“Ми чекаємо від Росії чіткої відповіді: готові вони зустрічатися, чи ні. Ця зустріч може відбутися в рамках “нормандського саміту” (якщо буде такий проведено, а ми хочемо його проведення найближчим часом). Може вона відбутися окремо — це вже питання переговорів. Але головне — що зараз Росія виглядає розгубленою і не може дати нам чіткої відповіді: чи ви зустрічаєтесь з нами, чи не зустрічаєтесь”, — резюмував глава МЗС.