Міністерство оборони Білорусі веде будівництво нового військового комплексу, розташованого за 40 кілометрів від кордону з Україною. Екс-офіцер Білорусі, який нині приєднався до полку Каліновського, наголосив, що це нове військове спорудження може вийти передовою базою для можливого нападу з півночі на Україну з метою захоплення Чернігова.

Це викликає обурення і викликає питання: чи готові російські військові використовувати територію Білорусі для нового вторгнення в Україну.

На ці запитання відповів українським ЗМІ в ексклюзивному інтерв’ю військовий аналітик, полковник Петро Черник.

«У стратегічному сенсі нічого не змінилося. Немає ніякої суб’єктної Білорусі, є васал Російської Федерації. Просто вдається Лукашенку поки що маневрувати у частині незаходження в пряму фазу війни. Хоча, нагадаємо, скільки було звідти ракетних пусків на початку війни – більше 700. Плюс нагадаємо, що велике угруповання з боку Білорусі таки вторглося до України – зайшли в Чорнобильську зону, а в Рудому лісі навіть окопалися. Чи можуть божевільні наважитися повторно вдарити? Чому ж ні», — зазначив він.

Черник наголосив, що, з огляду на те, що міноборони Білорусі укріплює свою воєнну інфраструктуру, ЗСУ зворотньо мусять тримати якісь сили і засоби, які могли б бути доправлені до фронту.

«Також маю акцентувати на тому, що своєрідна «лінія Маннергейма» на тому напрямку побудована. Плюс природа працює на нас – це велетенська смуга боліт і лісів. Рухатися вони можуть тільки дорогами. А якщо будуть рухатися дорогами, то як працює Javelin і NLAW, ми дуже добре знаємо – ми друга країна у світі за запасами такого озброєння», — резюмував полковник.

Попри різні аналітичні думки щодо наступу, військовий експерт, полковник запасу ЗСУ Роман Світан зазначив, що в росіян нема можливостей зібрати та перекинути таке велике угруповання у короткі терміни.

Він зазначив, що це стандартна поведінка досвідченого чиновника, який спеціально нагнітає, щоб вибити додаткове фінансування на ті чи інші проєкти. Світан припускає, що найближчим часом можуть бути виділені гроші на зміцнення північно-східного кордону, тому Чаус хоче, щоб його область отримала додаткові кошти.

У повторення атаки на північні українські області та Київ експерт не вірить. Він нагадав, що російські загарбники готували першу атаку на Київ півроку і тоді на цьому напрямку у них було приблизно 180 тисяч військових. При цьому Світан нагадав, що тоді український кордон був не готовим до оборони.

«Тому не будуть зараз росіяни нічого збирати з півночі України – їм не вистачає на півдні. Вони не знають, чим заткнути дірки на лівому березі. Яка північ? Яка Чернігівщина? З військової точки зору поки це наші «нездійсненні мрії». Зараз ми мріємо, щоб росіяни прибрали частину військ із Запорізького або Донецького напрямків і кудись перекинули», — заявив Світан.

При цьому експерт поставив під сумнів можливість перекинути таку кількість військових на північ за один тиждень, назвавши це «областю фантастики». Він зазначив, що для перекидання 100 000 військових необхідно мінімум один місяць і це за умови, що перед цим поведеться підготовка.

Також Світан не бачить сенсу для росіян у таких діях. Він заявив, що росіянам угруповання у 100 000 людей вистачить для того, щоб заглибитись максимум на 15 кілометрів у глиб України і у Росії це чудово розуміють, тому не збираються проводити подібні маневри.