Україна проводить роботу, спрямовану на відновлення функціонування морських портів. Якщо країна-агресорка Росія стане завдавати ударів, її Чорноморський флот, і частина інших флотів, будуть моментально знищені.
Про це заявив радник керівника Офісу президента Михайло Подоляк.
Він розповів про те, що Росія заплатить своїм Чорноморським флотом, якщо погрожуватиме кораблям у Чорному морі працювати зерновому коридору.
“Росія починає усвідомлювати, що Чорноморська акваторія – це не море внутрішньої юрисдикції. І що буде дуже боляче. І президент України сказав дуже чітко: будете завдавати ударів, будемо тоді знищувати флот, і до кінця війни у вас Чорноморського флоту з елементами Тихоокеанського Північного і Балтійського флотів не буде”, – сказав Подоляк.
Також він додав, що потрібно вирішити два питання для запуску зернового коридору.
“Що стосується власне зернової угоди, безумовно, ми намагаємося вирішити два завдання. Перше – сухопутні коридори. Вони не дозволяють в такому обсязі вивозити зерно. Друге – зараз ми обговорюємо можливість, готуємо судно, яке буде намагатися пройти коридором в рамках нашого відповідного досі юридичного договору з ООН і з Турецькою Республікою. Спробуємо залучити навіть водний коридор”, – підкреслив Михайло Подоляк.
Крім того, “Зерновий коридор” може бути відновлений за підтримки партнерів України, і це може відбутися без безпосередньої участі Російської Федерації.
Таку думку висловив заступник голови Всеукраїнської аграрної ради Денис Марчук.
“Усе залежить від переговорного процесу, але Україна не зупиняється і продовжує діяти. Ми розробляємо альтернативні шляхи як по Дунаю, так і сухопутні маршрути. Це показник того, що ті зобов’язання, які ми на себе як держава взяли, ми виконуємо: продаємо, і турбуємося про продовольчу безпеку”, — сказав він.
Експерт зазначив, що в контексті “зернового коридору” важливо, щоб і партнери Києва виконували свої зобов’язання, а саме Туреччина та ООН.
“Наразі важко спрогнозувати як діятиме Туреччина та ООН, тому що Росія продовжує виставляти свої умови в контексті пом’якшення санкцій. Однак світ категорично проти того, щоб ці санкції пом’якшувати, якщо зараз підемо на поступки країні-терористові, то її апетити зростатимуть, вона наполягатиме на підключенні її банків до платіжної системи Swift”, — зазначив він.
До того ж Москва наполягатиме на можливостях для свого експорту, що принесе в її економіку додаткові надходження, які вона спрямує на агресію проти України, каже Марчук.
“Тому зараз — 50 на 50. Звичайно, є здоровий глузд, який говорить про те, що для того, щоб Чорне море могло повноцінно працювати на експорт, потрібно, щоб РФ узяла на себе питання безпеки і не загрожувала комерційним кораблям. Але нині Збройним силам України прокладено маршрут, який дає можливість кораблям, які ще з початку повномасштабного вторгнення залишалися в портах “Великої Одеси”, виходити. Там не так безпечно, тому що багато чого заміновано, але з підтримкою партнерів, членів НАТО і безпосередньо Туреччини та ООН як підписантів Стамбульської угоди, я більш ніж упевнений, можливо було б це робити і без Росії”, — підсумував Денис Марчук.
Нагадаємо, після виходу з угоди 17 липня армія РФ понад тиждень поспіль завдавала ракетних ударів, а також ударів дронами по портовій інфраструктурі України як на Чорному морі, так і на Дунаї та Дніпрі.