Президент України Петро Порошенко нагородив званням "Заслужений працівник культури України" жителя Запоріжжя Андрія Авдєєнка, який називає себе "адміралом", "академіком" та "істориком", хоча більшість його регалій є вигаданою. Про це йдеться в розслідуванні журналістів програми "Схеми" (спільний проект "Радіо Свобода" і телеканала "UA:Перший").

Відзнакою "Заслужений працівник культури" заохочують "за високі трудові досягнення і професійну майстерність".

Відповідний указ опубліковано на сайті Адміністрації Президента 27 червня. У документі йдеться, що Авдєєнко є членом доброчинної організації "Благодійний фонд "Лебедія".

Журналісти з'ясували, що на батьківщині Авдєєнко знаний своїми псевдонауковими теоріями.

"Вигадані Запорізькі Січі, яких ніколи не було, до того ж одна з них локалізована, на його думку, у його рідному селі", – розповів декан історичного факультету Запорізького національного університету Володимир Мільчєв про зміст книг Авдєєнка.

Зазначають, що у своїх книгах Авдєєнко іноді використовує фотошоп. В одній із них він опублікував фотографію, на якій стоїть нібито на тлі археологічних розкопок біля Запоріжжя в компанії тодішніх секретаря Запорізької міськради Романа Тарана та депутата Михайла Левченка.

Виявилося, що фотографія несправжня, про що свідчить видалена оригінальна світлина із сайта Запорізької ОДА, де Авдєєнка зображено в компанії тих самих чиновників, але вже на іншому тлі.

Ученого ступеня в Авдєєнка немає, а звання "академіка" йому надала громадська організація "Українська академія наук".

Звання "почесного адмірала" в Авдєєнка також "фейковое", про що офіційно повідомили у прес-службі Військово-морських сил України.

На запит редакції до Адміністрації Президента з проханням пояснити, хто відповідає за відбір кандидатів на відзначення державними нагородами і як до списку здобувачів почесного звання потрапив псевдовчений, у відомстві заявили, що відповідальним за дотримання вимог під час обрання кандидатів є керівництво Запорізької облдержадміністрації.

Позбавляти нагород постфактум законодавство не дозволяє.