Українським військовим у кінці 2023-на початку 2024 року доведеться перейти до стратегічної оборони на всьому фронті.

Таку думку висловив генерал-лейтенант у відставці, ексзаступник начальника Генштабу ЗСУ Ігор Романенко у межах круглого столу «Воєнна кампанія російсько-української війни 2023: уроки для України та висновки на наступний рік».

Романенко вважає, Україна та Росія ще мають ресурси для продовження війни. Однак доля цієї війни залишається невизначеною – так само, як і рік тому.

«У глобальному вимірі контрнаступ принаймні поки не приніс фундаментальних зсувів, і очевидно, Захід не був готовим до цього. А це відбивається на допомозі від Заходу», – звернув увагу генерал-лейтенант.

Він також вказав на відсутність в України плану дій на випадок, якщо жоден із прогнозованих сценаріїв не здійсниться, а перспективи політичних перемовин так і залишаться нереалістичними. За словами Романенка, це призвело до того, що союзники України здебільшого не затверджували нових значних програм постачання державі важкого озброєння.

Зауважимо про те, що Романенко також прокоментував ситуацію з перспективами війни 2024 року.

«Перспективи кінця цього року і наступного бачу в тому, що нам доведеться перейти до стратегічної оборони на всьому фронті, а також акумулювати сили і засоби, і по їхній наявності формувати плани подальших дій на 2024 рік», – розповів ексзаступник начальника Генштабу.

Нагадаємои, екскомандувач армії США в Європі, генерал у відставці та очільник Кафедри стратегічних досліджень Першинга у Центрі аналізу європейської політики Бен Годжес висловив свою думку на рахунок того, що результатом теперішнього контрнаступу ЗСУ має бути звільнення окупованого Криму. І на сьогодні сповільнилася лише наземна частина українського контрнаступу.

Крім того, за його словами, контрнаступ України складається із багатофункційних операцій.

«Контрнаступ – це набагато більше, ніж просто те, що відбувається на полі бою. Україна проводить те, що НАТО називає багатопрофільними операціями. Це означає, повітря, сушу, море, космос, кіберпростір. Усі ці речі інтегровані для досягнення результату. І, звісно, результатом контрнаступу має бути, я вважаю, звільнення Криму», – розповів генерал у відставці.

Він зазначив, що сповільнилась лише наземна частина контрнаступу ЗСУ, на якій зосереджують увагу більшість людей. Проте наступ на півдні «лише має допомогти ізолювати Крим, перерізавши знаменитий наземний міст».

«Україні треба однозначно більше зброї великої дальності, яка може вразити російські цілі в Криму – такі як Севастополь, авіабазу в Саках, великий логістичний центр у Джанкої – і загалом зробити Крим непридатним для російських війьск», – сказав Годжес.

Він додав, що саме це зараз відбувається, але лише за допомогою невеликої кількості ракет Storm Shadow. Втім, ними Україна змусила ЧФ Росії залишати Севастополь.

Зокрема генерал іронічно підкреслив, що про успіхи контрнаступу слід запитати у командувача ЧФ РФ.

«Я б рекомендував вам запитати у командувача Чорноморського флоту Росії, як, на його думку, проходить контрнаступ. Думаю, він скаже вам, що українці роблять велику роботу, тому що його Чорноморський флот змушений передислоковуватися з Севастополя в порти далі на схід», – наголосив екскомандувач військами США в Європі.

До слова, напередодні керівник Офісу президента України наголосив, що наближається переламний момент у війні, і 2024 рік буде вирішальним.

«Наближається переломний момент у війні. Наступний рік буде вирішальним», — сказав він під час виступу в Інституті Гудзона у Вашингтоні.

Водночас він закликав світ до посилення санкцій і додаткових систем озброєнь, щоб допомогти зміцнити протиповітряну оборону «перед черговим ракетними обстрілами Росії на цивільну енергетичну інфраструктуру із наближенням зими».

Глава ОП також додав, що контрнаступ Києва «розвивається». Однак результати операції наразі не розкрив.