У президента Зеленського вже не бачать можливості домогтися якогось взаємоприйнятного компромісу з Росією щодо Донбасу, пише політолог Володимир Фесенко.

Оцінка ситуації на Донбасі дуже проста — де-факто ніякого перемир’я вже немає. І сталося це не в останні дні, а поступово і не дуже помітно ще в січні. Але «загострення» відносне — це відновлення снайперської і мінної війни та періодичних обстрілів вже не тільки з вогнепальної зброї, але і гранатометів та інших «стрілялок». Активних воєнних дій, зокрема боротьби за контроль над нейтральною смугою, поки немає. Але такий ризик, на жаль, існує.

Подібні «загострення» і раніше завершували попередні перемир’я. У цьому сенсі нічого на Донбасі не змінилося. Можна щиро хотіти миру. Але якщо миру не хоче протилежна сторона, то поодинці війну не припинити. Заради справедливості зазначу. Можна, звісно, припинити війну в односторонньому порядку, як нам пропонують ОПЗЖ та інші друзі Росії, але це означатиме капітуляцію перед Росією. Це не той варіант, який прийме більшість українців.

Через загострення воєнної ситуації на Донбасі зверну увагу на інше. Мені здається, що у президента Зеленського вже не бачать можливості домогтися якогось взаємоприйнятного компромісу з Росією щодо Донбасу. І, можливо, вони використовують нинішню воєнну ситуацію в конфліктному регіоні на сході України як привід для кардинальної зміни переговорної тактики. Зверніть увагу — це й активізація теми членства України в НАТО, і відповідні сигнали на адресу нової адміністрації США. Знову висувається ідея залучення США в Нормандський формат. Я, щоправда, не впевнений, що американці на це підуть, але відповідна пропозиція знову артикулюється.

До речі, також зверніть увагу, що американським напрямом зараз активно займається сам голова Офісу президента — Андрій Єрмак. Раніше його головним пріоритетом були переговори з росіянами. Сюди ж вписуються і санкції проти медведчуківської медіаімперії. Може, це і є сумнозвісний «план Б» у переговорах щодо Донбасу?

Варто зазначити,  9 лютого збройні формування РФ три рази порушили режим припинення вогню. Наші воїни  були змушені відкрити вогонь у відповідь. Про це повідомив штаб ООС.  Біля Богданівки російсько-окупаційні війська змогли відкрити вогонь з  автоматичного станкового гранатомета, а неподалік від Пісків – зі стрілецької зброї.

Також біля Шумів противник вів вогонь в бік українських позицій з підствольних гранатометів та  стрілецької зброї. Про наявності порушення режиму припинення вогню через Українську сторону СЦКК було повідомлено представників ОБСЄ. Бойових втрат серед українських воїнів не прослідковується. Від початку настання доби 10 лютого, порушень режиму припинення вогню не зафіксовано.