віктор балога

11 липня в Мукачеві відбулася перестрілка між "Правим сектором" і оточенням народного депутата України, члена депутатської групи "Воля народу" Михайла Ланьо. Стрілянина почалася в першій половині дня в спорткомплексі "Антарес", який належить Ланьо. За інформацією ЗМІ, стрілянина стала наслідком "розборок" між двома народними депутатами – Ланьо та Віктором Балогою. Щодо першого, то його особа вже добряче висвітелна в ЗМІ, але хто такий Віктор Балога і в чому полягає суть непорозуміння, яке завершилось обстрілами?

Трохи біографії:

Народний депутат України VIII скликання, екс-глава МНС і Секретаріату президента.

Дата народження: 15.06.1963 року

Місце народження, освіта. Уродженець села Завидово Мукачівського району Закарпатської області. У 1984 році закінчив Львівський торгово-економічний інститут.

Бізнес і політика. Після строкової служби в армії працював старшим товарознавцем, заступником голови Косинської сільгоспотребгромади на Берегівщині, старшим товарознавцем у Мукачеві в системі споживкооперації. З 1992 по 1997 рр. Балога – директор фірми "Рей-промінь", потім по березень 1998 року – директор ТОВ ".

Навесні 1998-го тоді ще член СДПУ (о) Балога перемагає на виборах міського голови в Мукачевому. З травня 1999 до червня 2001 рр. займає пост губернатора Закарпатської області. Втім, дружба з об'єднаними "есдеками" і губернаторство тривали недовго. Гострий конфлікт зі своїм першим заступником Іваном Різаком, теж впливовим членом СДПУ (о), привів до розриву з партією Віктора Медведчука.

У квітні 2002-го вже безпартійний Балога стає народним депутатом України. У парламенті вступає в опозиційну фракцію Наша Україна, працює в комітеті з питань економічної політики, власності та інвестицій. Після перемоги Віктора Ющенка на президентських виборах Балога в лютому 2005-го знову повертається до Закарпаття губернатором, тепер уже "помаранчевим".

27 вересня 2005 призначений на посаду міністра з питань надзвичайних ситуацій та захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи в уряді Юрія Єханурова. 4 серпня 2006-го перепризначувався Верховною Радою України знову-таки главою МНС, але вже в уряді Віктора Януковича. А ще через місяць з невеликим Ющенко призначає Балогу на посаду керівника Секретаріату президента.

Звільнено з посади глави Секретаріату 19 травня 2009.

12 листопада 2010 указом президента Януковича призначений головою Міністерства з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи. 9 грудня 2010 очолив Міністерство надзвичайних ситуацій, створене в результаті оптимізації системи центральних органів виконавчої влади. Відправлений у відставку в грудні 2012-го.
2012-2015 рр. – Народний депутат України VII скликання. Виграв вибори в одномандатному окрузі №69 (Закарпатська область), висуванець партії Єдиний Центр. Член парламентського комітету з питань євроінтеграції.
.

Погляди і оцінки.

Як йдеться на сайті глави держави, "у процесі виконання покладених завдань Секретаріат відстоює позиції президента України у взаємодії з Верховною Радою, Кабінетом міністрів, Конституційним судом …" Особливо актуальним це "відстоювання позицій" стало з поверненням в 2007 році в Кабмін команди Януковича і виникненням протистоянням між президентом і урядом укупі з парламентською більшістю у форматі Партія регіонів – СПУ – КПУ.

"Секретаріат президента має діяти в наступальному руслі. Ми в змозі забезпечити виконання програми президента. Для цього у нас є все – повноваження і політична воля", – такими були перші слова Балоги на першому брифінгу в ролі глави Секретаріату.

Як і прогнозували експерти, в перші ж кілька місяців роботи на Банковій його політичний вплив помітно зріс. Не останню роль у цьому зростанні зіграв ряд тактичних перемог, здобутих канцелярією президента в боротьбі з правлячою коаліцією, яка з вересня 2006-го методично наступала на повноваження глави держави. І вже остаточно успіх і імідж ефективного антикризового менеджера був закріплений після жорстких кроків Ющенка щодо розпуску парламенту, капітуляції коаліції та її згоди з достроковими виборами.

Після формування нової коаліції у складі БЮТ і пропрезидентського блоку Наша Україна – Народна самооборона (НУНС) Балога став ключовою персоною в протистоянні команди Ющенка з Юлією Тимошенко. Не без участі близьких до Балоги нардепів-нунсівців створення демократичної коаліції перетворилося на тягомотну коаліціаду, а потім процес обрання глави Кабміну – в прем'єріаду. Публічні випади Секретаріату президента і його голови з приводу тих чи інших кроків Кабміну (наприклад, по виплатах заощаджень вкладникам Ощадбанку СРСР у лютому 2008-го ) стали вже нормою. Справа дійшла до того, що ряд представників НУНС, які активно працювали на створення демкоаліції, відкрито зажадали відставки "сірого кардинала" президента. Знову ж таки, раніше деякі однопартійці і союзники Балоги підозрювали його в бажанні і таємних спробах сколотити парламентську коаліцію у форматі пропрезидентського блоку і Партії регіонів.

15 лютого 2008-го несподівано для багатьох він склав партквиток президентської партії Народний Союз Наша Україна (НСНУ), на базі якої спільно з учасниками блоку НУНС планувалося створити нову єдину демократичну партію. Процес трансформації НСНУ і НУНС в новий політичний проект курував саме Балога, проте явних позитивних зрушень на цьому фронті не відбулося, а фракція НУНС у парламенті розривається між кількома центрами впливу.

Навесні 2008-го за участі Балоги була створена і презентована нова партія – Єдиний Центр, яку очолив соратник екс-губернатора Закарпаття, нардеп-нунсівець Ігор Кріль. Пізніше партія вирішила, що керувати нею буде колективний орган – група лідерів, до числа яких потрапив і сам Балога.

19 травня 2009 звільнений з посади Глави Секретаріату Президента України за власним бажанням. Головною причиною своєї відставки Віктор Балога назвав свою категоричну незгоду з рішенням Віктора Ющенка вдруге балотуватися на посаду президента. Балога пояснив своє бажання залишити посаду також і тим, що втратив сенс працювати в умовах, коли ініціативи команди Секретаріату Президента України грузнуть у апатії Президента України.

З серпня 2010 — один із лідерів партії Єдиний центр.

12 листопада 2010 призначений Міністром України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи.

9 грудня 2010 був звільнений з посади Міністра України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи і призначений на посаду Міністра надзвичайних ситуацій України.

Віктор Балога є головою Української частини спільних міжурядових комісій з питань співробітництва:

  • Українсько-чеської змішаної комісії з питань економічного, промислового і науково-технічного співробітництва;
  • Міжурядової українсько-ізраїльської комісії з питань торгівлі та економічного співробітництва;
  • Українсько-словацької змішаної комісії з питань економічного, промислового і науково-технічного співробітництва.

З 2010 був депутатом Закарпатської обласної ради та припинив свої повноваження у зв'язку з обранням народним депутатом 28 жовтня 2012 року.

28 жовтня 2012 року обраний народним депутатом України 7-го скликання за одномандатним мажоритарним виборчим округом № 69, набравши 49,42% голосів виборців (рішення про визнання обраним народним депутатом України від 06.11.2012 р.)

25 грудня 2012 року обраний членом Комітету Верховної Ради України з питань європейської інтеграції Верховної Ради України 7-го скликання.

Компромат

Розвиток бізнесу Віктора Балоги пов'язують з Михайлом Токарем, відомим на Закарпатті кримінальним авторитетом на прізвисько Геша. "Дзеркало тижня" має версію, що саме ця людина стоїть за стартом бізнесу Балоги і його подальшого просування, в тому числі і в політиці.

У 2005 році подав у відставку Микола Гошовський – прокурор Закарпатської області. В інтернет-виданні "Обком" стверджують, що причина таких дій прокурора полягає в тому, що він не захотів почути "прохання" нового губернатора – Віктора Балоги про те, щоб закрити 17 кримінальних справ, порушених відносно його фірм.

Багато інтернет-видань неодноразово публікували інформацію про те, що перебуваючи на посаді губернатора, Балога активно крав державні гроші, використовуючи для цього різного роду схеми.
 

Сімейні узи. Балога одружений. Має трьох дітей (двох синів і дочку).

Молодший брат Балоги – Іван Балога (1966 р.н.), екс-перший заступник губернатора Закарпаття Олега Гаваші, депутат Закарпатської облради, керівник обласної організації партії Єдиний Центр. Виграв вибори в одномандатному окрузі №73 (Закарпатська область), самовисуванець.

Другий молодший брат – Павло Балога (1977 р.н.), юрист за освітою, підприємець, керував декількома фірмами родини Балогів. З грудня 2012-го – народний депутат України VII, VIII скликань. Виграв вибори в одномандатному окрузі №71 (Закарпатська область), самовисуванець.

"Розбірки" у Мукачеві

У результаті перестрілки поранення отримали шестеро людей.
Оточення нардепа Михайла Ланя і Правий сектор влаштували стрілянину в Мукачеві, повідомляє видання Мукачево.net.
Як повідомляє видання, події відбувалися на території комплексу Антарес і колишнього клубу Червоний дракон по вулиці Лермонтова. Було чутно численні постріли.
За попередньою інформацією, озброєні особи, що представилися як Правий Сектор, зайняли територію комплексу. Їм чинили опір люди з оточення народного депутата Михайла Ланя, який був, як пише видання, в епіцентрі подій.
 
На місце подій прибула міліція й СБУ.
Крім того, близько 14:00 год. сталася перестрілка біля Червоної гори на трасі Київ-Чоп, як продовження розбірок. 
Рух транспорту по вулиці Данила Галицького (колишня Дзержинського) було обмежено, зокрема у частині від бульвару Гойди і до виїзду з міста. Також постріли були чутні в районі АЗС поблизу Червоної Гірки.

Пізніше стало відомо, за словами медиків, що одна людина перебуває у важкому стані з пораненням голови. Крім того, п'ятеро міліціонерів і водій отримали вогнепальні поранення. Медики не підтвердили чуток про загиблих.

Спікер Правого сектора Андрій Шараскін заявив, що події в Мукачеві пов'язані з перекриттям ДУК шляхів контрабанди. Про це він розповів в ефірі телеканалу 112 Україна.


"Бійці Правого сектора вже тривалий час блокують роботу контрабандним шляхам. У зв'язку з чим неодноразово отримували погрози. Після того, як вони на митниці почали контролювати і не допускати провезення контрабанди, вчора була нарада з цього приводу. І їм місцеві бандити, які прикриваються Михайлом Ланьо, "набили зустріч" у комплексі "Антарес" на 12:00 год.", – розповів Шараскін.


Він зазначив, що на зустріч також прийшли місцеві міліціонери.


"Після вимоги до наших хлопців здати зброю минуло кілька секунд, і по них відкрили залп з великокаліберного кулемета. І намагалися одразу всіх знищити", – продовжив спікер Правого сектора.

Він підкреслив, що дана ситуація сталася після того, як представники Правого сектора перекрили контрабанду.


"Все це відбулося після того, як наші побратими перекрили шлях контрабанди. Після цього їх намагаються знищити фізично", – сказав Шараскін.

Не минуло багато часу, як опитали Ланьо, і вже 14 липня прокуратура Закарпатської області провела цю ж процедуру із Балогою.


Коментар власне чиновника

Народний депутат України, лідер Єдиного центру Віктор Балога назвав перестрілку 11 липня в Мукачеві спланованою провокацією проти Правого сектору, а також спробою звести рахунки з ним особисто, передає РБК-Україна.
 

"Можливо, хоча б зараз, коли радник Авакова цитує Ланьо як цінного свідка у справі про стрілянину в Мукачеві, люди зрозуміють, що все це була чітко спланована провокація з дискредитації Правого сектора. А заодно – можливість звести рахунки зі мною особисто", – заявив Балога.
 

Політик висловив сподівання, що люди зрозуміють, наскільки підозрілою є ситуація, коли МВС "кидає стільки особового складу і техніки на пошуки декількох "правосеків", але всіма силами вигороджує збройних фанатів марки Adidas".

 

"Вони діють настільки цинічно, наскільки собі не міг дозволити навіть Янукович у свої найкращі часи. Вони не соромляться будувати версії щодо моєї дискредитації на словах людини, у якої вже були проблеми із законом. Вони вже розрахувалися високою посадою з колишнім керівником міліції Закарпаття, який вдало підставив декількох відморозків, що кинуло тінь на репутацію всього Правого сектору", – заявив Балога.
 

Події, які зараз розгортаються в Мукачевому, він назвав боротьбою з Правим сектором.
 

"І чим більше говорять такі, як Аваков і його радники, тим більше люди розуміють, що це не боротьба з контрабандою. Це боротьба з Правим сектором, який усім заважає, і з Балогою, чиї рейтинги в Закарпатті перед місцевими виборами багатьом не дають спокою", – вважає політик.
 

За його словами, він дійсно допомагав Правому сектору рік тому, "як допомагав їм кожен, хто хотів змін на краще".

Балога вважає, що проти нього розгорнули широкомасштабну кампанію з дискредитації.
 

"Янукович боровся зі мною два роки. У нас відбирали мандати, нас змушували вступити в Партію регіонів. Але поламали зуби. Закарпаття було єдиним в Україні, де "регіонали" не відчували себе комфортно. І це був той період, який Аваков спокійно провів в Італії. Але ми не пішли, ми залишилися тут і захищали кожного закарпатця", – підкреслив Віктор Балога.

Кращий захист – напад?

Народний депутат Віктор Балога пообіцяв під час допиту в Генеральній прокуратурі України дати свідчення проти "продажних ментів".

Про це він написав на своїй сторінці у Facebook.

"На зустріч, анонсовану прес-секретарем Генпрокуратури паном Аваковим, я сьогодні, звичайно, піду. І як громадянин, і як політик надам усю інформацію, яка мені відома щодо бійні в Мукачеві,  і навіть більше", – зазначив Балога.

Він висловив сподівання, що його свідчень вистачить не лише для покарання винних у стрілянині в Мукачеві, а й для притягнення до відповідальності корумпованих працівників міліції.

"Сподіваюся, даних, які я озвучу, вистачить не лише для притягнення до відповідальності винних у стрілянині, а для того, щоб почати реальну посадку продажних ментів, починаючи з Мукачівського району та Закарпатської області, закінчуючи Києвом, до якого все одно тягнуться ниточки цієї справи", – наголосив Балога.

Чому причетний Балога?

Бійню 11 липня в Мукачеві організував нардеп Віктор Балога з метою впливу на депутата Ланьо, – процитував пана Шаранича народний депутат (Радикальна партія) Ігор Мосійчук у Facebook.

"Зараз на засідання ТСК прибув екс-начальник закарпатської міліціі Шаранич.
Він повідомив, що в 2005 році нардеп Леньо перебував на обліку в міліціі а зараз не перебуває. Перше зіткнення між ПС Закарпаття і міліцією відбулося в серпні 2014 року. Тоді також була перестрілка і був поранений міліціонер. Бійці ПС задіяні в тій сутичці зараз знаходяться під підпискою про невиїзд.
ПС на Закарпатті координувався колишнім керівником ОДА Губалем, який зі слів Шаранича є людиною Віктора Балоги.
Бійню 11 липня в Мукачеві організував нардеп Віктор Балога з метою вплива на депутата Ланьо.
Саме екс-керівник МВС Закарпаття Шаранич свого часу звільнив з міліціі нинішнього комбата місцевого ПС Романа Стойка нібито за порушення присяги.
Саме Шаранич дав вказівку проводити оперативну зйомку з початку в'їзду групи ПС в Мукачево і до бою між міліцією та ПС. 
Шаранич заявив, що ПС Закарпаття активно і тісно співпрацював з місцевою СБУ. В часі обшуків в людей з оточення нардепа Ланьо дійсно була СБУ вилучена вогнепальна зброя, але, як каже Шаранич, вони займаються бізнесом.
Зі слів Шаранича наближена до нардепа Ланьо особа на кличку "Тайсон" дійсно займалась криміналом, але про нарколабораторію він нічого не знав.
Шаранич стверджує, що з Ланьо він ніколи особисто не зустрічався.
Екс-начальник МВС Закарпаття Шаранич заявляє, що місцеве СБУ, м'яко кажучи, недопрацьовує в боротьбі з контрабандою", – зазначив в повідомлення нардеп Ігор Мусійчук.

 

Що буде далі з такими неординарними нардепами як Ланьо та Балога і чи вирішиться їхній конфлікт з ПС? Про розгортання подій читайте на Корупція.інфо

За матеріалами: Кореспондент, ЛІГА.досье