У вівторок, 15 вересня, Верховна Рада ухвалила постанову, де визнала вибори президента Білорусі нечесними і такими, що пройшли з порушеннями. Також нардепи засудили насильство влади проти мирного населення, яке вийшло на мітинги.

Про це говориться в Постанові про Заяву Верховної Ради України про ситуацію в Білорусі №3053а. За документ проголосували 228 парламентаріїв.

У документі зазначено, що офіційно оприлюднені результати виборів в Білорусі не відображають реального волевиявлення білорусів, а мирні протести громадян по всій країні жорстко придушуються владою.

“Проєкт Постанови спрямований на схвалення Заяви Верховної Ради України з засудженням дій влади Білорусі і закликом до неї налагодити цивілізований і демократичний діалог з суспільством з метою вирішення кризової ситуації в країні”, – зазначено в пояснювальній записці.

Також в постанові зазначено недопущення залучення Росії для нормалізації ситуації в Білорусі. Для вирішення конфлікт пропонується залучити незалежних міжнародних посередників.

Додамо, Європейський союз не визнає результати виборів президента у Білорусі та вважає, що вони були сфальсифіковані. Окрім цього, ЄС майже завершив роботу над санкціями проти білоруських чиновників. Їх введуть найближчим часом.

Євросоюз буде переглядати відносини з Білоруссю. Про це заявив глава дипломатії ЄС Жозеп Боррель на брифінгу 15 вересня.

Виступаючи на сесії Європарламенту, дипломат обмовився і назвав Лукашенка “нелегітимним президентом України”.

“Ми вважаємо вибори 9 серпня сфальсифікованими. Ми не визнаємо Лукашенка легітимним президентом України,” – сказав Боррель.

Після зауважень та сміху в залі, політик зрозумів, що обмовився і сказав, що мова йде, звичайно, про Білорусь.

“Вибачте, Білорусі. Про що я тільки думав? Вибачте. Ми не визнаємо Лукашенка легітимним президентом Білорусі,” – виправився після паузи політик.

Потім дипломат розповів про численні затримання протестувальників після виборів, жорсткі дії щодо них та повідомив депутатам ЄС про затримання всіх членів президії Координаційної ради, за винятком

Боррель сказав, що ЄС бачить вихід з політичної кризи у Білорусі в діалозі між владою і суспільством. Проте Боррель додав, що ЄС поки не зміг зв’язатись з білоруською владою на жодному рівні. У Євросоюзі вважають, що потрібно провести нові президентські вибори в країні під егідою ОБСЄ.

Зі слів Борреля, робота над санкціями щодо білоруських чиновників вже завершується. Їх введуть найближчим часом. Політик розраховує, що санкції узгодять до 24 – 25 вересня на надзвичайному засіданні Європейської Ради.

Боррель додав, що Євросоюз перегляне відносини з Білоруссю. Там вже визначили сфери, в яких контакти припинять чи скоротять.